اتحادیه ملی بسکتبال یا NBA چیست ؟

همه ما می دانیم که ان بی ای برترین و بالاترین سطح بازی های بسکتبال در سراسر دنیا است. اما اتحادیه ملی بسکتبال یا NBA چیست و نحوه برگزاری آن چگونه است؟

بسکتبال از جمله رشته های پرطرفدار در ایران است که گرچه در سطح ملی و باشگاهی در ایران هیچگاه به موفقیت چشمگیری نرسیده است، اما طرفداران خاص خود را دارد.

دوستداران بسکتبال اما که از بازی های ملی و باشگاهی داخلی لذت خاصی نصیب شان نمی شود مانند میلیون ها عاشق بسکتبال دیگر در سراسر دنیا، قبله آمال خود را لیگ بسکتبال آمریکا یا ان بی ای قرار می دهند. بهشت برین بسکتبالیست ها و مرجع اصلی ستارگان دنیای بسکتبال.

با وجود اینکه طرفداران بسکتبال و ان بی ای در ایران پرشمارند شاید شمار زیادی نسبت به این مهم بی اطلاع باشند که اتحادیه ملی بسکتبال یا NBA چیست و نحوه برگزاری رقابت ها در آن چگونه است. برهمین اساس نوشتار پیش رو به این موضوع اختصاص داده ایم. با ما باشید.

اتحادیه ملی بسکتبال یا NBA چیست ؟

اتحادیه ملی بسکتبال یا NBA چیست ؟
اتحادیه ملی بسکتبال یا NBA چیست ؟

اتحادیه ملی بسکتبال (National Basketball Association) ان بی ای (NBA) لیگ حرفه ای بسکتبال بزرگسالان آمریکا و معتبرترین لیگ بسکتبال دنیاست.  این لیگ در شهر نیویورک در تاریخ ۶ ژوئن ۱۹۴۶ به عنوان انجمن بسکتبال آمریکا (BAA) تأسیس شد؛ تا اینکه در تاریخ ۳ اوت ۱۹۴۹، پس از ادغام با لیگ بسکتبال ملی (NBL) نام اتحادیهٔ ملی بسکتبال را به خود گرفت.

این لیگ در دو کنفرانس (همایش) شرق و غرب برگزار می‌شود. NBA در حال حاضر با شرکت ۲۹ تیم از آمریکا و یک تیم از کانادا برگزار می‌شود. بهترین تیم تاریخ NBA به لحاظ تعداد قهرمانی هم لس آنجلس لیکرز است.

تاریخچه تاسیس NBA

تا سال 1946 میلادی بسکتبال در ایالات متحده یک ورزش دانشگاهی بود. اما توصیه یک خبرنگار ورزشی به مالکان در حال ورشکستگی تیم های لیگ هاکی روی یخ، نطفه شکل گیری ان بی ای را شکل داد.

او به صاحبان این تیم ها که اوضاع مالی مناسبی نداشتند توصیه کرد برای درآمدزایی تیم هایشان نسبت به راه اندازی لیگ بسکتبال داخلی اقدام کنند. این افراد در جلسه ای با تنظیم قوانین و مقررات و تعداد تیم ها و مسائل دیگر، این لیگ جدید با نام لیگ انجمن بسکتبال آمریکا (BASKETBALL ASSOCIATION OF AMERICA) یا همان (BAA) را تأسیس کردند.

کار ریاست را به عهده آقای ماریس پولودوف که یک وکیل از کونیک تی کات و رئیس هاکی روی یخ بود، سپردند. آنها یک فصل را با شصت بازی مقدماتی و دور فینال را بین سه تیم از هر گروه برگزار کردند. قـوانین این مسابقات نیز شبیه به قـوانین دانشگاهی بود. اما با چـنـد تغییر جزئی. زمان بازی را تغییر دادند که علت آن نیز تنها برای تبلیغ بود. بعد از اینکه پی بردند اگر استراحت ها بیشترباشد، مردم بیشتر برای خرید خوراکی و وسایل دیگر در استادیوم مشغول می شوند، در ابتدا بازی را به سه کوارتر پانزده دقیقه ای تقسیم کردند و بعد از مدتی به چهار کوارتر دوازده دقیقه ای تغییر دادند. قانون دیگر این بود که دفاع جاگیری را ممنوع کردند تـا سرعت بازی بالا برود.

اتحادیه ملی بسکتبال یا NBA چیست ؟
اتحادیه ملی بسکتبال یا NBA چیست ؟

تیم واشنگتن یک مربی به نام رد آربک داشـت که سالهای بعد نام او یکی از نامهای مشهور عرصه ان بی ای (NBA) شد. در آن موقع یک سری مسابقه دیگر در غرب امریکا به نام NATIONAL BASKETBALL LEAGUE و با نام مخفف NBL برگزار می شد.

اولین دوره با قهرمانی تیم فیلادلفیا واریورز (Philadelphia Warriors) به پایان رسید. این تیم با پیروزی های خیلی راحت و با بردن چهار بازی از هفت بازی در فینال اول شد. در آن زمان تبلیغ زیادی در روزنامه ها و تلویزیون انجام نمی شد و تـنها روزنامه نیویورک تایمز گزارش کوتاهی از بازی ها تهیه می کرد. این موضوع در نهایت سبب شد تا چهار تیم تورنتو، کلیولند، دیترویت و پیتسبرگ ورشکسته شوند و در مسابقات شرکت نکنند.

اما در سال ۱۹۴۷ همه چیز تغییر کرد، تعداد زیادی از بازیکنان درجه یک دانشگاهها به جای اینکه بـه لیگ NBL بروند به لیگ BAA یعنی همان لیگ حرفه ای جدید رفتند. از اول فصل نتایج بسیار نـزدیـک و زیبا بـود و مشخص نبود کدام تیم برنده یا بازنده می شود و هـمین امر باعث شد تا هیجان بازی ها زیاد شود و تماشاچی ها راضی باشند.

آقای ولودوف رئیس BAA، این پیشرفت را با دعوت از چهار تیم دیگر که در لیگ غرب امریکا به نام NBL بازی می کردند، دو برابر کرد. در فصل ۴۹-۱۹۴۸ بهترین بسکتبالیست های آن دوره یعنی بازیکنانی چون باب دیویس و جرج میکان افسانه ای، با هم به مبارزه برخاستند. آنان همچون جادوگر باعث شدند که تمام سالن ها پر از تماشاگر شوند. بازیکنان در آن زمان درامدی حدود ۶۰۰۰ دلار داشتند. با ادغام NBL و BAA که ده تیم ازلیگ BAA و هفت تیم از لیگ NBL بود، لیگ جدیدی به نام NATIONAL BASKETBALL ASSOCIATION با نام مخفف NBA شروع شد. لیگی که این روزها برترین لیگ بسکتبال دنیاست.

نحوه برگزاری مسابقات : اتحادیه ملی بسکتبال یا NBA چیست ؟

ابتدا هر تیم با 4 تیم دیگر منطقه خود 4 بازی و سپس 4 بازی با 6 تیم دیگر از کنفرانس خود انجام می دهد.  سپس 3 بازی با 4 تیم باقی مانده کنفرانس انجام می دهد (در مجموع 52 بازی) . پس از انجام مسابقات با تمام تیم های کنفرانس ، هر تیم با تمامی تیم های کنفرانس دیگر 2 بازی انجام می دهد (30 بازی).

با انجام کامل این 82 بازی در هر کنفرانس از 15 تیم موجود 8 تیم وارد مرحله پلی آف شده تا برای قهرمانی رقابت کنند. نحوه تعیین تیم ها هم به این صورت است که تیم اول کنفرانس با تیم هشتم ، تیم دوم با تیم هفتم و … مسابقه می دهند و در کنفرانس مقابل نیز همین ساختار انجام می شود. نحوه صعود در مرحله پلی آف به این صورت است که بین دو تیم اولین تیمی که به 4 برد برسد به مرحله بعدی صعود می کند و در نهایت قهرمانان هر کنفرانس مشخص شده و آنها نیز به همین صورت (4 برد از 7 بازی) با همدیگر مسابقه می دهند تا قهرمان NBA مشخص شود.

درفت ان بی ای چیست؟

اتحادیه ملی بسکتبال یا NBA چیست ؟
اتحادیه ملی بسکتبال یا NBA چیست ؟

برخلاف لیگ ان‌ سی‌ ای‌ ای این لیگ تمام حرفه‌ای است. هر ساله ۶۰ بازیکن جدید در مراسم قرعه‌کشی مخصوصی با عنوان درفت ان‌بی‌ای NBA draft در نیویورک توسط پایین‌ترین تیم‌های فصل گذشته انتخاب می‌شوند.

بازیکنانی که نامشان را برای حضور در قرعه‌کشی هر ساله ارسال می‌کنند اغلب بازیکنان لیگ‌های خارجی یا بازیکنان برتر لیگ ان‌سی‌ای‌ای هستند و گاهی به طور مستقیم از دبیرستان به ان‌بی‌ای می‌پیوندند مانند لبران جیمز.

لیگ ان بی ای در جذب بازیکنان برتر لیگ‌های خارجی تاکنون بسیار موفق بوده‌است. امروزه به‌طور میانگین در هر تیم در ان بی ای می‌توان تعدادی بازیکن خارجی دید.

از ایران حامد حدادی و ارسلان کاظمی در لیگ ان بی ای حضور داشته‌اند. حامد حدادی برای تیم ممفیس گریزلیز و ارسلان کاظمی برای تیم واشینگتن ویزاردز و هیوستون راکتس توپ زد. او همچنین قرار بود در تیم فیلادلفیا سونتی سیکسرز و آتلانتا هاوکس حضور پیدا کند ولی به دلیل عملکرد بهتر سایر بازیکنان از حضور در این تیم‌ها ناکام ماند.

حضور خارجیان در ان‌بی‌ای محدود به بازیکنان نمی‌شود. برای نمونه میخائیل پروکوروف صاحب روسی تیم بروکلین نتس است. از ستارگان بزرگ خارجی فصل ۲۰۱۰–۲۰۱۱ این لیگ می‌توان درک نویتسکی (آلمان)، پاو گاسول (اسپانیا)، آندریا بارنیانی (ایتالیا)، تونی پارکر (فرانسه)، مانو جینوبیلی (آرژانتین)، نی‌نی هیلاریو (برزیل)، و استیو نش (کانادا) را نام برد.

تیمهایی که از رسیدن به پلی آف جا می‌مانند در یک قرعه کشی شرکت داده می‌شوند. برنده قرعه کشی حق اولین انتخاب را دارد. برندهٔ دوم قرعه کشی حق انتخاب دوم را دارد و همینطور الی آخر.

ان‌بی‌ای از سیستم احتمالات توزیع وزنی استفاده می‌کند، بنابراین همه چهارده تیم (هفت + هفت) شانس یکسان برای برنده شدن ندارند. در نتیجه هر تیم با بدترین عملکرد در فصل گذشته شانس بیشتری برای برنده شدن دارد.

با مشخص شدن برندگان و ترتیب آن‌ها در قرعه کشی، هر تیم از میان بازیکنان تازه ‌وارد (بازیکنان لیگ‌های خارجی یا بازیکنان لیگ ان.سی.آ. آ دانشگاه‌ها) بازیکنان جدیدی برای خود انتخاب می‌کند. با این روش بهترین بازیکنان تازه ‌وارد به بدترین تیم‌های لیگ در هر سال می‌رسد تا تیم‌های ته جدول بتوانند خود را در فصل‌های آتی بالا بکشند.

گاهی تیم‌ها حق انتخابی را که در قرعه کشی برنده شده‌اند در ازای دریافت پول یا بازیکنی خاص، با تیم‌های دیگر معاوضه می‌کنند. برای مثال تیم ایندیانا پیسرز در سال ۲۰۱۱ حق انتخاب پانزدهم خود را به سن آنتونیو اسپرز داد و در ازای آن بازیکن شوتینگ گارد موفق سن آنتونیو (جرج هیل) را دریافت کرد. سن آنتونیو با حق انتخاب پانزدهمی که بدست آورده بود کووای لئونارد (مدافع سرسخت دانشگاه ایالتی سن دیگو) را انتخاب کرد.

آل استارز : اتحادیه ملی بسکتبال یا NBA چیست ؟

اتحادیه ملی بسکتبال یا NBA چیست ؟
اتحادیه ملی بسکتبال یا NBA چیست ؟

بازی آل-استار ان‌بی‌ای (NBA All-Star Game‎) تورنمنت سالانه‌ای است که توسط انجمن ملی بسکتبال با حضور بازیکنان ستاره لیگ‌ها از کنفرانس شرق در برابر همتایان خود از کنفرانس غرب برگزار می‌شود. این رویداد برجسته برای اولین بار در بوستون گاردن به تاریخ ۲ مارس ۱۹۵۱ برگزار شد.

بازیکنان اصلی هر تیم با ترکیبی از رأی هواداران، بازیکنان و رسانه‌ها انتخاب می‌شود، در حالی که سرمربیان هفت بازیکن ذخیره را از کنفرانس‌های مربوط به خود انتخاب می‌کنند بنابراین هر تیم یک لیست ۱۲ نفره دارد. مربیان مجاز به رای دادن به بازیکنان خود نیستند. اگر بازیکن منتخب به دلیل مصدومیت نتواند در این بازی شرکت کند، مأمور عالی‌رتبه NBA جایگزینی را انتخاب می‌کند.

از سال ۲۰۱۸، بازیکنان با بیشترین آراء در هر کنفرانس به عنوان کاپیتان تیم تعیین می‌شوند و می‌توانند اعضای تیم خود را بدون توجه به کنفرانس انتخاب کنند. لبرون جیمز و استفان کری اولین بازیکنانی بودند که در قالب جدید و در ۲۵ ژانویه بازیکنان را برای بازی آل-استار ۲۰۱۸ NBA انتخاب کردند.

جوایز ان بی ای

در مسابقات تیمی، جام لری اوبراین هر ساله در پایان مسابقات فصل به تیم برنده لیگ تعلق می‌گیرد. جایزه باارزش‌ترین بازیکن ان‌بی‌ای نیز جامی جداگانه است که در پایان فصل به برترین بازیکن لیگ اهدا می‌شود. جوایز دیگر لیگ عبارتند از:

  • جایزه باارزش‌ترین بازیکن بازی آل-استار (All-Star MVP)
  • جایزه باپیشرفت‌ترین بازیکن سال ان‌بی‌ای (most improved)
  • جایزه باارزش‌ترین بازیکن مرحله حذفی بیل راسل ان‌بی‌ای (Bill Russell Finals MVP)
  • جایزه مربی سال ان‌بی‌ای
  • جایزه بازیکن تازه‌وارد سال ان‌بی‌ای (Rookie)
  • جایزه بهترین بازیکن مدافع سال ان‌بی‌ای
  • جایزه بازیکن ششم سال ان‌بی‌ای (Sixth Man)
  • جایزه مدیر اجرایی سال ان‌بی‌ای
  • جایزه مردانگی ان‌بی‌ای (Sportsmanship)
  • جایزه شهروندی ج. والتر کندی

فهرست پرافتخارترین تیم های NBA

تیم‌ها قهرمانی نایب قهرمانی مجموع
لس آنجلس لیکرز ۱۷ ۱۵ ۳۲
بوستون سلتیکس ۱۷ ۴ ۲۱
گلدن استیت واریرز ۶ ۴ ۱۰
شیکاگو بولز ۶ ۰ ۶
سن آنتونیو اسپرز ۵ ۱ ۶
سیراکیوز نشنالز/فیلادلفیا سونتی سیکسرز ۳ ۶ ۹
فورت وین/دیترویت پیستون ۳ ۴ ۷
میامی هیت ۳ ۳ ۶
نیویورک نیکز ۲ ۶ ۸
هیوستون راکتز ۲ ۲ ۴
سیتل سوپرسانیکز/اکلاهما سیتی تاندر ۱ ۳ ۴
بالتیمور/واشینگتن بولتز/ واشینگتن ویزارد ۱ ۳ ۴
سنت لوئیس/آتلانتا هاوکز ۱ ۳ ۴
کلیولند کاوالیرز ۱ ۳ ۴
پورتلند تریل بلیزرز ۱ ۲ ۳
دالاس ماوریکس ۱ ۱ ۲
راچستر رویالز/ساکرامنتو کینگز ۱ ۰ ۱
بالتیمور بولتز ۱ ۰ ۱
تورنتو رپترز ۱ ۰ ۱
نیوجرزی نتز ۰ ۲ ۲
یوتا جز ۰ ۲ ۲
اورلندو مجیک ۰ ۲ ۲
فینکس سانز ۰ ۲ ۲
ایندیانا پیسرز ۰ ۱ ۱
واشینگتن کپیتلز ۰ ۱ ۱
شیکاگو استیج ۰ ۱ ۱

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.