نابودی بهترین روزهای ورزشکاران روس بخاطر جنگ

زمانی که پوتین دستور حمله به اوکراین را صادر کرد، شاید کمتر ورزشکاری در روسیه خطر محرومیت از مسابقات ورزشی به ذهنش خطور می‌کرد. اما فدراسیون‌های ورزشی مختلف در اقدامی هماهنگ ورزشکاران روس را تحریم کردند تا بدین صورت بهترین روزهای ورزشی ورزشکاران روس بخاطر جنگ با اوکراین نابود شود.

یوفا رسما اعلام کرد که تیم های متعلق به کشور روسیه در رقابت‌های باشگاهی فصل آینده تحت نظارت این نهاد از جمله لیگ قهرمانان و لیگ اروپا حضور نخواهند داشت.

حذف تیم‌های روسی از مسابقات ورزشی

چندی پیش بود که روسیه به خاک کشور اوکراین حمله کرد و از آن زمان تا به حال این جنگ به تیتر اصلی خبرگزاری‌های دنیا تبدیل شده و به‌طور کلی جهان را تحت تأثیر قرار داده است.
پس از آن که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، تهاجم تمام عیار به اوکراین را از طریق زمین، هوا و دریا آغاز کرد، هیئت حاکمه فوتبال هم وارد عمل شد.

سازمان‌های دیگر هم اقداماتی را انجام دادند تا روسیه را به‌عنوان تنبیه حمله پوتین به اوکراین، تبدیل به یک منزوی ورزشی و فرهنگی کنند. فینال لیگ قهرمانان اروپا در ماه می از سن پترزبورگ به پاریس منتقل شد و مسابقات جایزه بزرگ فرمول یک که برای سپتامبر در سوچی برنامه ریزی شده بود، لغو شد؛ همچنین چندین و چند محرومیت دیگر که همچنان ادامه دارد.

حذف تیم ملی فوتبال روسیه از پلی‌آف جام جهانی

از طرفی روسیه قرار بود در مرحله پلی‌آف جام جهانی مقابل لهستان به میدان برود. با این حال فدراسیون فوتبال لهستان و پس از آن سوئد و جمهوری چک اعلام کردند که حاضر نیستند با این تیم روبه‌رو شوند. فیفا در ابتدا به دنبال این بود که در کمال آرامش این موضوع را حل و فصل کند و اعلام کرد که بازی‌های روسیه در زمین بی طرف برگزار می‌شود و این تیم نمی‌تواند با نام کشور خود به میدان برود اما بعد از اعلام این تصمیم، حملات زیادی نسبت به این نهاد مطرح شد و چندی پیش به شکل رسمی اعلام شد که همه تیم‌های ملی و باشگاهی روسیه از حضور در همه رقابت‌ها محروم شده‌اند تا رویای حضور در جام جهانی قطر برای روس‌ها از بین برود.

این محرومیت ها همچنان ادامه دارد و حالا یوفا در جدیدترین اقدام خود اعلام کرده که تیم های باشگاهی کشور روسیه در مسابقات سال آینده که تحت نظارت این نهاد برگزار می‌شود شرکت نخواهند کرد. این بدان معناست که هیچ یک از تیم‌های روسیه ای نمی تواند در لیگ قهرمانان، لیگ اروپا و لیگ کنفرانس حضور داشته باشند.

این پایان کار نبوده و یوفا اعلام کرده که روسیه از حضور در رقابت‌های جام ملت‌های اروپای زنان نیز محروم و پرتغال جایگزین این تیم شده است. در پایان پیشنهاد اخیر روسیه برای میزبانی رقابت های یورو در سال 2028 و 2032 نیز توسط کمیته اجرایی یوفا رد شده است.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *