بیوگرافی فرانس بکن بایر ؛ افسانه یا قیصر فوتبال آلمان

بیوگرافی فرانس بکن بایر شاید ضروری بنظر نرسد چرا که او نامی بسیار آشنا و سرشناس است، اما با بیوگرافی مفصل او با اسپورتیم همراه شوید.

فوتبال آلمان پر از افتخار و عنوان است. کشوری که به خصوص پس از جنگ جهانی دوم فوتبال بهانه ای بود برای اتحاد دوباره یک کشور به خاک نشسته. نه تنها فوتبال آلمان پر از افتخارهای ملی و باشگاهی است بلکه در داشتن بازیکنان افسانه ای و بزرگ نیز یکی از پرستاره ترین تیم های ملی تاریخ است. از سپ مایر افسانه ای بگیرید تا لوتار ماتئوس، گرد مولر  و خیلی های دیگر، اما بزرگترین نام و ستاره‌ی تاریخ فوتبال آلمان کسی نیست جز قیصر فوتبال آلمان یعنی فرانس بکن بایر. در ادامه با زندگی و افتخارات این مرد افسانه ای و به طور کلی با بیوگرافی فرانس بکن بایر بیشتر آشنا خواهیم شد.

بیوگرافی فرانس بکن بایر

بیوگرافی فرانس بکن بایر ؛ افسانه یا قیصر فوتبال آلمان
زندگینامه فرانس بکن بایر / بیوگرافی بکن بایر

بکن‌باوئر در یازده  سپتامبر 1945  در مونیخ متولد شد. او در سال 1954 ، هنگامی که تنها نُه سال داشت، فوتبال حرفه‌ای را در باشگاه «اس سی مونیخ» آغاز کرد. در سال 1958 به تیم باشگاه فوتبال بایرن مونیخ رفت که در آن زمان دومین باشگاه بزرگ شهر مونیخ بود.بکن‌باوئر اولین بازی خود برای تیم ملی آلمان را در 26 سپتامبر 1965 انجام داد و اولین بازی‌اش در جام جهانی سال 1966  در انگلستان بود.

در بیوگرافی فرانس بکن بایر آنقدر افتخار و جام وجود دارد که اشاره به همه آنها اصلا ساده نیست. بکن بائر در کنار  دشان و ماربو زاگالو تنها کسانی در طول تاریخ فوتبال هستند که هم به عنوان کاپیتان و هم به عنوان سرمربی موفق به کسب جام طلایی جهانی شده اند افتخاری که بکن بایر را تبدیل به یک اسطوره دست نیافتنی در فوتبال آلمان کرده است. بیوگرافی فرانس بکن بایر هم در دوره ای که به عنوان بازیکن فعال بود و هم در دوران سرمربی گری جزو پربارترین بیوگرافی های ستاره های تاریخ فوتبال محسوب می شود.

اما فرانس بکن بایر حتی پس از فراغت از سرمربی گری هم دست از افتخار آفرینی و تاریخ سازی بر نداشت. وی به عنوان یکی از موفق ترین مدیران فوتبالی تاریخ شناخته می شود. او تا سالها ریاست فدراسیون فوتبال آلمان را نیز برعهده داشت. دوره ای که در انتها برای او کمی تلخ تمام شد چرا که او متهم به فساد مالی شد. اتفاقی که اگر برای هر فرد دیگری رخ می داد شهرت و محبوبیتش را بدون شک از دست می داد اما به محبوبیت فرانس بکن بایر هیچ خدشه ای وارد نشد.

افتخارات فرانس بکن بایر

بیوگرافی فرانس بکن بایر ؛ افسانه یا قیصر فوتبال آلمان
زندگینامه فرانس بکن بایر / بیوگرافی بکن بایر

برای اولین بار در زمان او، باشگاه بایرن‌مونیخ سال 1966 موفق شد جام باشگاه‌های برتر آلمان را صاحب شود. این باشگاه در سال آینده‌اش، یعنی سال 1967 نیز موفق به کسب همین عنوان شد و از این گذشته، در همین سال حتی جام باشگاه‌های برتر اروپا را نیز به‌دست آورد.

بکن‌باور در سال 1971 کاپیتان تیم ملی کشورش، یعنی آلمان غربی شد. سال 1972 آلمان غربی توانست برندهٔ جام ملت‌های اروپا شود و سال 1974 بکن‌باوئر توانست برای وطنش جام جهانی را نیز به ارمغان بیاورد.

بکن‌باوئر سال 1977 بایرن مونیخ و همچنین تیم ملی را ترک کرد و به بازی در باشگاه نیویورک کوسموس در جام قهرمانی آمریکای شمالی پرداخت. او بین سال‌های 1980–1982 نیز در هامبورگ بازی می‌کرد.

او بین سال‌های 1984 –1990 سرمربی تیم ملی آلمان شد، و سال‌های 1994 و 1996  همین سمت را در باشگاه بایرن‌مونیخ به‌دست آورد. از این گذشته، فرانس بکن‌باوئر تدارک‌دهنده و همچنین تهیه‌کنندهٔ اساسیِ بازی‌ها در جام جهانی فوتبال 2006 به‌شمار می‌آید. مؤسسهٔ خیریه‌ای نیز به نام او و از طرف خودش، به منظور کمک به معلولان و سایر محتاجان تأسیس شده‌است.

بازی قرن و کتف شکسته‌ی قیصر

بیوگرافی فرانس بکن بایر ؛ افسانه یا قیصر فوتبال آلمان
زندگینامه فرانس بکن بایر / بیوگرافی بکن بایر

وقتی که در تاریخ 17 ژوئن 1970 آرتورو یاماساکی مالدونادو داور اهل پرو، سوت بازی نیمه نهایی جام جهانی را به صدا درآورد فکر نمی کرد که این دیدار لقب “بازی قرن” را به خود اختصاص دهد.

دو تیم ایتالیا و آلمان در مرحله نیمه نهایی جام جهانی 1970 مکزیک به مصاف هم رفتند. این بازی در ورزشگاه آزتکا مکزیک برگزار شد و تنها بازی در تاریخ جام جهانی بود که 5 گل در وقت های اضافه زده شد. دیدار دو تیم در 90 دقیقه 1-1 مساوی به پایان رسیده بود. 90 دقیقه ابتدای دیدار به هیچ وجه در خور نام “دیدار قرن” نبود.

ایتالیا در دقیقه هشتم با گل “روبرتو بونینسنیا” از حریف پیش افتاد و بعد از گل به دفاع جانانه پرداخت. آلمان‌ها به حملات خود افزودند و حتی فرانس بکن بائر معروف به “قیصر فوتبال” با کتف آسیب دیده به بازی ادامه داد تا در نهایت در آخرین دقایق بازی “کارل هاینز اشنلینگر” در دقیقه 90 دروازه “آلبرتو زی” را که تا پیش از این دیدار تنها یک گل خورده بود باز کرد تا دو تیم به وقت‌های اضافه بروند.

بازی در وقت های اضافه آغاز شد و در دقیقه 94 گردمولر 8 گله آلمان را پیش انداخت ولی در دقیقه 98 “تارکیزیو بورن ئی” بازی را برابر کرد و دوباره در دقیقه 104 “لوئیجی ریوا” ایتالیا را پیش انداخت اما این داستان در اینجا پایانی نداشت و در دقیقه 110 دوباره “گرد مولر” ملقب به بمب افکن ژرمنها بازی را برابر کرد و تعداد گلهایش دورقمی شد و در حالی که هنوز گوینده تلویزیون آلمان داشت نام او را صدا می زد، “جیانی ریورا” که بیشتر نیمکت نشین بود و در این دیدار هم از ابتدای نیمه دوم به بازی آمده بود در دقیقه 111 گل برتری ایتالیا را به ثمر رساند تا لاجوردی پوشان به یک پیروزی تاریخی و شگفت انگیز برسند.

بیوگرافی فرانس بکن بایر ؛ افسانه یا قیصر فوتبال آلمان
زندگینامه فرانس بکن بایر / بیوگرافی بکن بایر

جدا از زیبایی و پرگل بودن، اتفاقی تاریخی در این دیدار رقم خورد؛ در جریان بازی که برخی از آن به عنوان زیباترین بازى تاریخ جام جهانى یاد می کنند، فرانتس بکن باوئر دچار در رفتگى کتف شد ولی در حالی که طبق اعلام پزشکان باید از زمین بیرون می رفت پس از چند دقیقه مداواى اورژانسى دوباره به زمین بازگشت.آلمان تعویض هایش را انجام داده بود و باید با یک بازیکن کمتر بازی را ادامه می داد اما بکن باوئر کتف مصدوم خود را بست و به بازی برگشت. این اتفاق یکی از مهمترین و خاطره انگیز ترین نکات بیوگرافی فرانس بکن بائر است.

سوگ فرزند تلخ‌ ترین اتفاق زندگی بکن بائر

قیصر فوتبال آلمان هرچند اتفاقات تلخ زیادی را پشت سر گذاشته است اما از نظر خودش وقتی در یک مصاحبه از او راجع به تلخ ترین اتفاق زندگی اش پرسیدند به مرگ پسرس یعنی اشتفان بکن بائر اشاره کرد و اشک در چشمانش حلقه زد. اشتفان پس از سالها مبارزه با بیماری در سن 45 سالگی از دنیا رفت.

بیوگرافی فرانس بکن بایر ؛ افسانه یا قیصر فوتبال آلمان
زندگینامه فرانس بکن بایر / بیوگرافی بکن بایر

نظرات جنجالی مارادونا درباره بکن بایر

از مهمترین حواشی ها در بیوگرافی فرانس بکن بایر نطرات مارادونا در مورد او است. سالها پیش دیگو آرماندو مارادونا، اسطوره فوتبال آرژانتین، با انتقاد از فرانتس بکن بائر و پله آنها را نوزادهای بلاتر خواند. به اعتقاد مارادونا بکن بائر، پله و پلاتینی، سه ستاره سابق دنیای فوتبال نزد بلاتر رییس سوییسی فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) چاپلوسی می‌کنند تا برنامه‌های خود را به انجام برسانند. کاپیتان برجسته پیشین تیم فوتبال آرژانتین در این برنامه تلویزیونی گفت:

بیوگرافی فرانس بکن بایر ؛ افسانه یا قیصر فوتبال آلمان
زندگینامه فرانس بکن بایر / بیوگرافی بکن بایر

پلاتینی رییس اتحادیه فوتبال اروپاست، چون سال‌ها نوزاد و کودک بلاتر بود. پله همواره به دفاع از فیفا می‌پردازد و بکن بائر هم به همین روش جام جهانی را به آلمان برد. همه آنها به همه منافع خود رسیده‌اند و این بسیار دردآور است.

وی  در این برنامه درباره علت رفتار آنها گفت:

زمانی که یک بازیکن فوتبال، که ستاره هم هست، اهمیت خود را از دست می‌دهد، گرسنه و دچار ولع خواهد شد. این ناراحت کننده است. با این حال می‌پذیرم که آنها همه بازیکنان بزرگی بودند.

مارادونا در سخنان خود با حمله شدید علیه بلاتر گفت:«

اگر من هم با او ایجاد رابطه می‌کردم، می‌توانستم عضو خانواده فیفا بشوم اما، من از این کار خجالت می‌کشم! فیفا هنوز هم دوست دارد تا هم‌چنان یک عضو فاسد داشته باشد اما، من علاقه‌ای به آن ندارم.

افتخارات فرانس بکن بایر به عنوان بازیکن

 • قهرمانی جهان در سال 1974با آلمان
 • نایب قهرمان جهان در سال 1966 با آلمان
 • مقام سومی جهان درسال 1970با آلمان
 • قهرمان اروپا درسال 1972با آلمان
 • نایب قهرمان اروپا در سال1976با آلمان
 • 3 بار قهرمان جام باشگاه‌های اروپا در سال‌های1974،1975،1976با تیم بایرن مونیخ
 • قهرمان جام یوفا با تیم هامبورگ در سال1982
 • قهرمان جام در جام باشگاه‌های اروپا درسال1967با تیم بایرن مونیخ
 • قهرمان جام باشگاه‌های جهان در سال1976باتیم بایرن مونیخ
 • 4 بار قهرمان جام حذفی آلمان با تیم بایرن مونیخ در سال‌های1971.1969.1967.1966
 • 5 بار قهرمان باشگاه‌های آلمان در سال‌های 1974.1973.1972.1969به همراه بایرن مونیخ و درسال1982با هامبورگ
 • 3 بارنایب قهرمان آلمان در سال‌های1971،1972 با تیم بایرن مونیخ و در سال1981با تیم هامبورگ

موفقیت‌های بکن بائر در دوران مربیگری

بیوگرافی فرانس بکن بایر ؛ افسانه یا قیصر فوتبال آلمان
زندگینامه فرانس بکن بایر / بیوگرافی بکن بایر
 • قهرمان جهان در سال1990 با آلمان
 • نایب قهرمان جهان درسال1986 با آلمان
 • قهرمان جام یوفا درسال1996 با تیم بایرن مونیخ
 • قهرمان باشگاه‌های آلمان در سال1994 با تیم بایرن مونیخ
 • نایب قهرمان باشگاه‌های آلمان با تیم بایرن مونیخ

چه مانند مارادونا بکن بایر را فردی فاسد بدانیم چه مانند هوادارانش او را اسطوره فوتبال جهان، در هر صورت باید اعتراف کنیم که بیوگرافی فرانس بکن بایر از پربارترین و پر افتخارترین بیوگرافی های تاریخ ورزش است. بکن بایر برای آلمانی ها نماد مبارزه و نا امید نشدن است.

به همین دلیل است که او را قیصر فوتبال آلمان می نامند. بکن بایر حتی پس از داغ فرزندش از پا ننشست و به فعالیت های خود ادامه داد. خود او همواره در هر مصاحبه ای به این نکته اذعان می کند که آنچه از فوتبال آموخته چیزی جنگیدن تا لحظه‌ی آخر و هرگز نا امید نشدن نیست.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در خصوص بیوگرافی فرانس بکن بایر  چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با اسپورتیم در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.