اخراج کومان از بارسلونا ؛ محصول ایده های انقلابی!

اخراج کومان از بارسلونا را بی شک هر طرفدار مصر فوتبال و به خصوص علاقه مندان بارسلونا پیش بینی می کنند. اما علت این موضوع چیست و چرا کومان به اینجا رسید.

کومان زمانی که هلند قبراق و سرحال را اندکی پیش از آغاز یورو 2020 رها کرد، رویاهای جذابی در سر داشت، او که خود را یک پا منجی می دید و الحق در احیای هلند بحران زده سالیان اخیر موفق عمل کرده بود، برای بارسلونا نیز پروژه مشابهی را در سر داشت.

او هلند را کمی پیش از آغاز مسابقات یورو رها کرد و به بارسلونا آمد. هلند که تا پیش از آغاز مسابقات یک مدعی جدی به شمار می رفت در مرحله گروهی با فرانک دی بوئر موفق عمل کرد. اما در اولین بازی مرحله حذفی در دور یک هشتم نهایی در یک بازی عجیب با تمام ستارگانش با نتیجه دو بر صفر مغلوب جمهوری چک شده، از دور مسابقات کنار رفت تا راه برای دانمارک شگفتی ساز برای حضور در نیمه نهایی باز شود. اما سرنوشت کومان در بارسلونا نیز بهتر از این نبود. این نوشتار به اخراج کومان از بارسلونا اختصاص دارد.

اخراج کومان از بارسلونا

اخراج کومان از بارسلونا ؛ محصول ایده های انقلابی!

از همان روزهای اولی که کومان به عنوان جانشین کیکه ستین به بارسا آمد، همه عاشقان بارسا تصور می کردند که دیگر از ستین بدتر امکان ندارد! گرچه اگر کمی منصف باشیم همه مشکلات بارسا در سالیان اخیر مربوط به مسئله کادرفنی نیست و مدیریت این تیم، به خصوص در دوران بارتومئو مشکلات و حواشی زیادی را برای این باشگاه به دنبال داشت اما باید بپذیریم که بعد از لوئیز انریکه که موفق به فتح سه گانه با بارسلونا شد، هیچ یک از جانشینانش حتی در حد و اندازه های نام بارسلونا نبوده اند.

از والورده گرفته تا همین کومان که این روزها در وضع فلاکت باری گرفتار شده است. اما چه شد که بارسا به این وضع رسید و حالا سخن از اخراج کومان از بارسلونا در میان است؟

انتظارات بیهوده!

کومان اگر بیهوده و بی جهت انتظارات را از خود بالا نمی برد به این وضع نمی افتاد. او در روزهای اول انتخاب به عنوان سرمربی بارسلونا، از بازگرداندن بارسا به دوران اوج خود و عصر طلایی باشگاه سخن می گفت. حتی کار به جایی رسید که او دستورالعمل های ده گانه ای ارائه داده و خواستار رعایت آن ها از سوی همه اعضای باشگاه بارسلونا از مدیریت تا بازیکنان شد!

دستورالعمل هایی که روزنامه کاتالان با کمی جنبه طنز از آن به عنوان ده فرمان کومان یاد کرد. اما این ده فرمان چه بود و کدام یک در دوران کومان عملی شد و موثر افتاد؟ اگر این ده فرمان موثر بود آیا کار به اخراج رونالد کومان از بارسا می رسید؟ نقل ده فرمان با ما و قضاوت با شما مخاطبان اسپورتیم:

شایسته سالاری

یکی از مواردی که کومان خواستار آن بود اینکه که بازیکنان بارسا فقط به خاطر اسم و شهرت انتخاب نمی شوند، بلکه هر بازیکنی که آماده باشد در پازل تکنیکی قرار خواهد گرفت.

در شرایطی که او می کوشید ساختار سلسله مراتبی را بار دیگر در بارسا پیاده کند، عدم درک صحیح موقعیت سبب شد تا او نام هایی چون لوئیز سوارز و آرتورو ویدال را به سمت درهای خروجی هدایت کند، موردی که اگر برای ویدال منطقی باشد، برای سوارز در نهایت یک اشتباه بزرگ بود! حداقل می شد سوارز را با این وضع از بارسا اخراج نکرد!

اخراج کومان از بارسلونا ؛ محصول ایده های انقلابی!
اخراج رونالد کومان از بارسلونا / رونالد کومان از بارسلونا اخراج شد / اخراج کومان از بارسا / اخراج رونالد کومان از بارسا

آمادگی بدنی

بارسلونا سه سال با سه شکست تحقیرآمیز در لیگ قهرمانان مواجه شده بود و تحقیر در مقابل رم‌، لیورپول و بایرن را تجربه کرده بود. این شکست های تحقیرآمیز در هر سه سال در اواخر فصل اتفاق افتاده بود و کومان با اندیشه آمادگی بیشتر بدنی بازیکنانش یک مربی بدنساز به نام آلبرت روکا را به استخدام درآورد. موردی که به نظر در نهایت عملی نشد، جایی که سرمربی هلندی بعد از شکست مقابل بنفیکا، یکی از علل اصلی نمایش بد بازیکنان را ضعف بدنی عنوان کرد!

توپهای مرده

کومان که به واقع در نسل گذشته و عصری متفاوت از عصر حاضر زندگی می کند خود یکی از متخصصین گلزنی از ضربات کاشته بود و از این منظر از معروفترین و بهترین مدافعان تاریخ است.

او در اهداف خود، استفاده کامل از چنین موقعیت هایی را در برنامه داشت، اما عجیب است که میرالم پیانیچ، هافبک موثر یوونتوس را که تازه به بارسا آمده بود در لیست فروش قرار داد. کسی که تبحر خاصی در کاشته زنی داشت. البته شاید بگویید مسی برای کاشته زنی کفایت می کند، به آن بحث نیز می رسیم.

پرس از زمین حریف

پیروزی 8-2 بایرن مونیخ بر بارسلونا در لیگ قهرمانان به لطف انرژی بالا و خستگی ناپذیری بازیکنان بایرن در لیسبون بدست آمد. بارسلونا در آن بازی نمی‌توانست از این نظر با بایرن هماوردی کند و هر زمان که بارسا توپ را از دست می‌داد آسیب پذیر می‌شد. کومان بازگشت به این تاکتیک که در زمان گواردیولا به خوبی اجرا می‌شد را برای تیمش ضروری می‌دانست. اما آیا نشانه ای از بازگشت این تاکتیک در بارسای کومان دیده می شود؟

آکادمی

آنسو فاتی و ریکی پوچ دو ستاره جوانی که فصل گذشته از آکادمی به تیم اصلی پیوستند حتی نزدیک بود از بارسا جدا شوند. کومان اما همزمان از احیای لاماسیا و بازگشت جوانان به ترکیب بارسا می گفت.

اخراج کومان از بارسلونا ؛ محصول ایده های انقلابی!
اخراج رونالد کومان از بارسلونا / رونالد کومان از بارسلونا اخراج شد / اخراج کومان از بارسا / اخراج رونالد کومان از بارسا

آنسو فاتی اما در دوران کومان با بدشانسی این سرمربی با مصدومیت شدیدی مواجه شد و ریکی پوچ جوان نیز خیلی بازی نکرد. شاید تنها نقطه قوت دوران کومان در بارسا، ظهور ستاره ای به نام پدری باشد که به لطف بازی های موثرش در بارسا مورد توجه لوئیز انریکه نیز قرار گرفت و در یورو 2020 هم در ترکیب اسپانیا درخشان ظاهر شد.

رختکن متحد ؛ یک شوخی وحشتناک!

بارسلونا در سالهای اخیر با تنش‌ها و حرف و حدیث‌های زیادی مواجه بوده و کومان می خواست این شرایط را به کل تغییر دهد. سرمربی هلندی معتقد بود بازیکنان تیم باید بتوانند به همدیگر اعتماد کامل داشته باشند و اتفاقات بیرون از زمین چمن را فراموش کرده و در زمین به هیچ چیز به جز فوتبال فکر نکنند.

اما آنچه در عمل اتفاق افتاد چیزی جز اندکی شعار در کنفرانس های پیش از بازی و مرثیه سرایی بعد از باخت ها نبود! حتی با وجود اینکه کومان اخیرا در مصاحبه ای گفته بود همه بازیکنان بارسا حامی من هستند، برخی شواهد و اخباری که از همان رختکن متحد توسط آ اس منتشر شده حکایت از جدال های سنگین بازیکنان پیش از هر بازی دارد.

حرفه ای گری

رونالد کومان به اخلاق و رفتار حرفه ای اهمیت زیادی می‌دهد و بر همین اساس انتظار داشت کل تیم با رفتاری باکلاس و حرفه‌ای از باشگاه بزرگ شان نمایندگی کرده و وظایف خود را جدی بگیرند.

سیستم و سرعت

کندی تیم یکی از انتقادهایی بود که از سرمربی سابق بارسا کیکه ستین و سرمربی قبل از او ارنستو والورده می‌شد. کومان قصد داشت با اضافه کردن به سرعت بازی بارسلونا و استفاده از پاسکاری تک ضرب و دو ضرب از بلوگرانا تیمی هیجان انگیزتر بسازد.

شخصیت

اخراج کومان از بارسلونا ؛ محصول ایده های انقلابی!
اخراج رونالد کومان از بارسلونا / رونالد کومان از بارسلونا اخراج شد / اخراج کومان از بارسا / اخراج رونالد کومان از بارسا

چند نفر از بازیکنانی که اخیراً به بارسلونا پیوستند نتوانستند آنطور که انتظار می‌رفت بدرخشند. بازیکنان گران قیمیت مثل آنتوان گریزمان و فیلیپ کوتینیو از جمله مهمترینها بودند. عثمان دمبله و فرانکی دی یونگ هم نتوانستند آنطور که انتظار می‌رفت جایگاه شان به عنوان پیش قراولان نسل آینه ستاره‌های بزرگ بارسا را تثبیت کنند. رونالد کومان در رویاهای خود می خواست مطمئن باشد که ستاره‌های گران قیمت جدید بارسلونا به این باور می رسند که می‌توانند شخصیت یک ستاره بزرگ را از خود نشان بدهند.

مسئله لیونل مسی!

مهمترین فرمان رونالد کومان به لیونل مسی برمی گردد. او در بلوگرانا معتقد بود که لیونل مسی مهمترین دارایی این تیم است و اگر او با تمام قوا برای تیمش بازی نکند بقیه موارد اهمیتی نخواهد داشت.

گرچه مسی فاصله کمی تا جدایی داشت، اما در نهایت قرار بر ماندگاری او شد. کومان حداقل در ظاهر معتقد بود رضایت کامل فوق ستاره آرژانتینی برای موفقیت بارسا ضروری است. امری که در نهایت محقق نشد و مسی به دوست سابق خود نیمار در پاریس ملحق شد تا اوضاع برای کومان بیش از پیش آشفته شود. آیا جدایی مسی هم در اخراج کومان از بارسلونا موثر بود؟ آیا در صورت ماندگاری مسی، کومان در رسیدن به اهداف خود موفق می شد؟

فهرست دستورالعمل های کومان از نظرتان گذشت. ما تا حد امکان کوشیدیم از قضاوت یکجانبه پرهیز کرده، صرفا به نقل مطالب بپردازیم و قضاوت را به شما بسپاریم. در ادامه نوشتار اخراج کومان از بارسلونا قصد داریم جنبه های دیگر موضوع و نشانه های اوضاع متشنج را بررسی کنیم. شاید سوال هر طرفدار بارسلونا این باشد که رونالد کومان چه زمانی از بارسلونا اخراج می شود!

رختکن متحد ؛ رختکن آشوبگر!

اخراج کومان از بارسلونا ؛ محصول ایده های انقلابی!
اخراج رونالد کومان از بارسلونا / رونالد کومان از بارسلونا اخراج شد / اخراج کومان از بارسا / اخراج رونالد کومان از بارسا

بخش جدایی ناپذیر سالیان اخیر فوتبال اروپا تقریبا در همه باشگاه ها و لیگ ها، رختکن های ملتهب و موثر در جریان بازی بوده است. از همکاری بازیکنان چلسی به سردستگی ادن هازارد برای اخراج ژوزه مورینیو از چلسی، تا واکنش مشابه پوگبا به انتقادهای مورینیو در من یو و زمینه سازی برای اخراج سرمربی محبوب پرتغالی گرفته، تا رهبری توماس مولر برای اخراج نیکو کواچ از بایرن مونیخ!

حالا این رختکن است که بنابر نوع رفتار سرمربی، نتیجه جدال تیم های بزرگ را مشخص می کند و اگر احیانا مربی به یکی از ستارگان تیم بی احترامی کند، وضعیت آشفته ای شکل می گیرد که عموما به نفع سرمربی نخواهد بود. در مورد کومان البته که هنوز چند و چون ماجرا مشخص نیست، اما از همین حالا گمانه زنی درباره عدم تمایل بازیکنان به حضور کومان منتشر شده است.

بعد از باخت 3 بر 0 مقابل بنفیکا در پرتغال در چارچوب بازی های هفته دوم لیگ قهرمانان اروپا، بارسا در یکی از بدترین وضعیت های خود در چندسال اخیر در اروپا قرار گرفت. بارسا حالا بدون گل زده و بدون امتیاز در قعر جدول گروه خود قرار دارد. آبی اناری ها بازی اول خود را در نیوکمپ با نتیجه 3 بر 0 به بایرن مونیخ قدرتمند ناگلزمن واگذار کرده بودند.

هفته گذشته و بعد از عدم کسب نتیجه مساعد مقابل گرانادا در لالیگا بود که ایده اخراج کومان از بارسلونا بار دیگر قوت گرفت. بی تردید با وضعیت فعلی دوران کومان سر آمده است. کومان البته دست از کار نکشید و چند روز بعد در یکی از حساس ترین دیدارهای لالیگا در ورزشگاه واندامتروپولیتانو با نتیجه 2 بر 0 مقابل اتلتیکومادرید سیمئونه مغلوب شد.

واکنش سرمربی هلندی به اوضاع اما ما را به یاد کبک سر در برف می اندازد که خود دیگران را نمی بیند و گمان بر این دارد که دیگران هم او را نمی بینند! او بعد از بازی مقابل بنفیکا در مصاحبه مطبوعاتی بعد از بازی گفت:

پذیرش این نتیجه دشوار است. شکل بازی به گونه ای نبود که تصور شود 3-0 بازنده می شویم. هرچند زود عقب افتادیم ولی خیلی زود دو سه شانس خوب برای زدن گل تساوی داشتیم. تا قبل از گل دوم حریف، بازی در کنترل ما بود و موقعیت های واضحی را از دست دادیم. اینگونه است که جریان یک بازی تغییر می کند. ما گل تساوی را نزدیم و بنفیکا فاصله را افزایش داد. از موقعیت های اندکشان به سه گل رسیدند ولی ما فقط فرصت سوزی کردیم. این تفاوت دو تیم در بازی امشب بود.

کومان در مورد تعویض دقیقه 33 جرارد پیکه گفت:

اخراج کومان از بارسلونا ؛ محصول ایده های انقلابی!
اخراج رونالد کومان از بارسلونا / رونالد کومان از بارسلونا اخراج شد / اخراج کومان از بارسا / اویتالایف / اخراج رونالد کومان از بارسا

او یک کارت داشت و خوش شانس بودیم که داور کارت زرد دوم را به او نداد. می خواستیم بنفیکا را پرس کنیم ولی احتمال اخراج پیکه وجود داشت. نمی توانستیم روی پیکه برای پرس کردن حساب کنیم و تعویض شد. فرانکی دی یونگ در کار با توپ بهتر از پیکه است و او را یک خط عقب بردم.

او سپس درباره احتمال صعود بارسلونا از گروه خود گفت:

بله، چرا که نه؟ دو بازی متوالی برابر دینامو داریم، باید به خانه بایرن برویم و سپس در نوکمپ هم میزبان بنفیکا خواهیم بود. کار صعود خیلی هم پیچیده نیست.

او در همین کنفرانس مطبوعاتی در پاسخ به سوالی درباره آینده کاری خود در بارسلونا گفت:

مورد حمایت تمامی بازیکنانم قرار دارم ولی از تصمیم مسئولان باشگاه بی اطلاعم.

اندکی بعد از این جریانات بود که آ اس به عنوان یکی از معتبرترین رسانه های ورزشی اسپانیا مدعی شد عملکرد خود کومان در این نتایج بی تاثیر نیست. بنا به نقل آ اس، کومان میلی به بررسی تاکتیک های رقبا ندارد و سبک بازی تیم ها را بررسی نمی کند. این موضوع سبب گمراهی و گیجی بازیکنان قبل از هر بازی می شود.

نیکو گونزالس، بازیکن جوان بارسلونا پس از شکست در خانه اتلتیکو مادرید مورد انتقاد سرمربی هلندی قرار گرفت. حتی گروه بازیکنان باتجربه رختکن بارسلونا یک نفر را مامور کردند تا با نیکو گونزالس صحبت کرده و بعد از انتقادهای این سرمربی هلندی، به او روحیه بدهند.

رونالد کومان هفته گذشته مدعی شد که قهرمانی بارسلونا در لیگ قهرمانان چیزی شبیه به یک معجزه خواهد بود و او حتی در مورد احتمال موفقیت این تیم در لالیگا نیز چندان خوش بین نیست. نظراتی که تیمش را تحت تأثیر قرار نداده است. اما با این اوصاف، همچنان خبری از اخراج کومان از بارسلونا نیست. اما به واقع چرا؟

اخراج کومان از بارسلونا

اخراج کومان از بارسلونا ؛ محصول ایده های انقلابی!
اخراج رونالد کومان از بارسلونا / رونالد کومان از بارسلونا اخراج شد / اخراج کومان از بارسا / اخراج رونالد کومان از بارسا

تا چندی پیش هر بازی و بعد از هر باخت و مساوی، هر طرفدار بارسا انتظار خبر اخراج کومان ار بارسلونا را می کشید. درواقع حتی پیش از باخت تحقیر آمیز مقابل بنفیکا و اتلتیکو مادرید هم اخراج کومان از بارسلونا قطعی به نظر می رسید. اما بعد از بازی با اتلتیکو مادرید و بعد از جلسه کومان و لاپورتا، همه چیز تغییر کرد.

رئیس باشگاه روز پنجشنبه اعلام کرد که حتی این شکست نیز منجر به اخراج کومان از بارسلونا نخواهد شد. البته مسائل مختلفی به عنوان علت این موضوع عنوان شده است. دلیل اول اینکه در حال حاضر انتخاب یک جایگزین برای کومان به معضل مهمی بدل شده است.

گویا در شرایطی که برخی اعضای هیئت مدیره خواهان حضور آنتونیو کونته سرمربی موفق ایتالیایی هستند، لاپورتا او را گزینه مناسبی نمی داند و در اندیشه انتخاب آندره آ پیرلو، ستاره سابق یوونتوس است که در مدت سکانداری در یوونتوس اصلا خوب عمل نکرد! این به واقع انتخاب عجیبی به نظر می رسد، اما بعید است مشکل اصلی این باشد یا حداقل علت اصلی این موضوع باشد.

درواقع به نظر می رسد محدودیت مالی منابع باشگاه، ضرورت پرداخت غرامت کومان و هزینه به خدمت گرفتن مربی جدید که احتمالا خواهان بازیکنان جدیدی نیز هست سبب شده تا لاپورتا در این مقطع نه راه پس داشته باشد و نه راه پیش!

مارکا البته امروز مدعی شده که تکلیف سرمربی هلندی تا یک ماه آینده مشخص می شود. کومان به نظر در بازی های مقابل والنسیا و دیناموکیف نیز هدایت بارسا را برعهده دارد. بارسا در هر دو بازی شدیدا محتاج سه امتیاز است، به خصوص که برد دیناموکیف در صورت قصد بارسا برای صعود از گروه از اوجب واجبات به نظر می رسد.

اخراج کومان از بارسلونا ؛ محصول ایده های انقلابی!

اما نکته اساسی، به نزدیک شدن تاریخ الکلاسیکو باز می گردد. جایی که به نظر اگر کومان تا آن تاریخ هدایت بارسا را بر عهده داشته باشد می تواند نقطه عطفی در سرنوشت سرمربی هلندی باشد و اخراج یا عدم اخراج کومان از بارسلونا را رقم بزند.

این بازی در تاریخ 24 اکتبر سال میلادی جاری برگزار می شود. اگر سرمربی هلندی در چند بازی پیش رو موفق عمل کند و نهایتا از آزمون الکلاسیکو سربلند بیرون بیاید، ای بسا که همچنان در قامت سرمربی به کار خود در بلوگرانا ادامه دهد. اما همانطور که باید بدانید هیچ چیز قابل پیش بینی نیست و شاید یکی از همین روزها خبر اخراج کومان از بارسلونا رسانه ای شود!

بیشتر بخوانید:

نظر شما در خصوص اخراج کومان از بارسلونا چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با اسپورتیم در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *