بهترین هافبک های لیگ جزیره ؛ از بازیساز خلاق سیتی تا دژ دفاعی چلسی!

بهترین هافبک های لیگ جزیره را به بررسی عملکرد و وضعیت شماری از برترین عناصر بازیساز و هافبک دفاعی های جزیره به عنوان بهترین لیگ دنیا اختصاص دادیم. با ما باشید.

شاید تا یکی دو دهه پیش هم این مهاجمان به خصوص مهاجمان نوک بودند که در دنیای فوتبال مورد توجه بوده و بهترین بازیکن هر تیم محسوب می شدند. هرچه باشد این مهاجم نوک ها بودند که دریبل میزدند، شوک های سرکش روانه دروازه می کردند، توپ را از خط دروازه عبور می دادند و با همه این موارد تماشاگران و بینندگان را به وجد می آوردند. در این میان چرا باید بهترین هافبک های لیگ جزیره مهم باشند؟

بهترین هافبک های لیگ جزیره

اما در سالیان اخیر و به طور خاص در حداقل 20 سال اخیر فوتبال سویه های گوناگونی یافته و وجود مختلفی از تیم های فوتبال مورد توجه قرار گرفته است. حالا اگر ه یک تماشاگر عادی، حداقل یک تحلیلگر و کارشناس یا یک طرفدار واقعی فوتبال به خوبی می داند که ضامن موفقیت هرتیمی، داشتن عناصری موثر و کارامد در همه خطوط از جمله خط هافبک است. ای بسا که امروزه مسئله هافبک های بازیساز و طراح یا هافبک های تدافعی بسیار مهمتر از گذشته باشد.

کما اینکه در برخی تیم های لیگ جزیره که از ضعف عناصر بازیساز یا هافبک های تدافعی رنج می برند، شاهد عملکرد پرنوسان هستیم و از سوی دیگر تیم های چون چلسی، منچسترسیتی و اخیرا منچستریونایتد، به لطف تقویت خط هافبک خود نتایج بهتری می گیرند. اما بهترین هافبک های لیگ جزیره چه بازیکنانی هستند؟

در فهرستی که برای بررسی بهترین هافبک های لیگ جزیره تهیه کردیم، سعی کردیم عموم تیم های این لیگ را در نظر داشته باشیم و صرفا بر تیم های موفق سالیان اخیر تمرکز نکنیم. گرچه برخی تیم ها مانند چلسی و من سیتی می توانند حتی تا 3 نماینده در این فهرست داشته باشند، اما فهرست بهترین هافبک های لیگ جزیره به قرار زیر است:

پل پوگبا / منچستریونایتد

بهترین هافبک های لیگ جزیره ؛ از بازیساز خلاق سیتی تا دژ دفاعی چلسی!
بهترین هافبک لیگ انگلیس / بهترین هافبک لیگ برتر انگلیس / بهترین هافبک لیگ جزیره / بهترین هافبک های لیگ انگلیس

پوگبا شاید اگر کمی به فوتبال اهمیت می داد به جای اینکه پایین ترین رده فهرست را به خود اختصاص دهد می توانست بهترین هافبک لیگ انگلیس از نظر ما محسوب شود. همه ما به خاطر داریم درخشش او در پیراهن یوونتوس تحت هدایت آنتونیو کونته. یک خط هافبک رویایی و وحشتناک که هر تیمی را در کنترل میانه میدان به زانو در می آورد.  پوگبا شاید به لطف همبازی بودن با امثال آندره آ پیرلو و البته آرتورو ویدال سرحال آن سال ها بود که در یوونتوس بسیار موفق عمل کرد.

پوگبا آنقدر چهره شد که تقریبا هر تیم بزرگی در سراسر اروپا خواهان او بود از رئال مادرید و بارسلونا تا من یونایتد و من سیتی. اما دو تیم شهر منچستر با دو مربی جدید یعنی پپ و ژوزه مورینیو رقابت سنگین تری برای جذاب پوگبای جوان داشتند و سر آخر این مثل همیشه آقای خاص بود که با یک تماس تلفنی شخصی قضیه را به نفع خود فیصله داد.

پوگبای جوان در فضای فوتبال انگلیس و جو مزاحم رسانه ای دوام نیاورد و نتوانست آنطور که باید و شاید زیر نظر آقای خاص بدرخشد. بعد از مدتی هم پوگبا درگیر حواشی شد و عملکرد ضعیفش او را به نیمکت نشین تیم مورینیو بدل کرد. این مهم سبب زمینه سازی پل برای اخراج مورینیو شد. با رفتن مورینیو و در مدت هدایت تیم توسط اوله گانه سولشر، حداقل پوگبا در حد یک هافبک متعادل برای من یو بوده و در برخی بازی ها درخشان ظاهر شده است. البته که هنوز نمی توان او را بهترین هافبک لیگ انگلیس دانست!

گرانیت ژاکا / آرسنال

بهترین هافبک های لیگ جزیره ؛ از بازیساز خلاق سیتی تا دژ دفاعی چلسی!
بهترین هافبک دفاعی لیگ انگلیس / بهترین هافبک لیگ انگلیس / اویتالایف / بهترین هافبک لیگ برتر انگلیس / بهترین هافبک لیگ جزیره / بهترین هافبک های لیگ انگلیس

زمانی که این سوئیسی جوان به آرسنال آمد، کمتر کسی گمان بر این می برد که او در پیراهن این تیم موفق باشد و حتی آنقدر دوام بیاورد که صاحب بازوبند کاپیتانی آرسنال شود. ژاکا از گلادباخ آمده بود و در 140 بازی برای این تیم به عنوان هافبک تدافعی، حتی 9 گل هم زده بود و حالا یکی از بهترین هافبک های لیگ جزیره است.

حضورش در آرسنال هم مصادف شد با اولین حضور در تیم ملی و کم کم گرانیت که یک بازیکن معمولی تصور می شد، ارزش خود را نشان داد. ژاکا در آرسنال چند مربی به خود دیده و از اونای امری تا آرتتا همه به او اعتماد داشته و سبک بازی اش را می پسندند. عملکرد او در یورو 2020 در ترکیب تیم ملی سوئیس نیز بسیار حائز اهمیت بود.

جایی که تیم سوئیس که به عنوان تیم سوم گروه اول مسابقات به دور بعد صعود کرده بود، در مرحله حذفی موفق به حذف فرانسه پرستاره و قهرمان جهان شد. در این بازی تماشایی که به تساوی 3 بر 3 دوتیم انجامید، نقش این هافبک تدافعی تیم سوئیس در یارگیری ها و قطع توپ های مهم بسیار قابل توجه بود.

ژاکا البته به واقع سرنوشت سازترین و مهمترین بازیکن تیم ملی سوئیس در این بازی بود، در دقیقه 90 بازی و در شرایطی که سوئیس 3 بر 2 عقب بود، یک پاس تو عمق بلند از میانه های میدان توسط او برای ماریو گاورانوویچ منجر به گل سوم سوئیس و کشیده شدن بازی به پنالتی ها شد تا سوئیس فرانسه را حذف کند. البته دریافت کارت زرد در این بازی سبب شد تا ژاکا در تقابل حساس با اسپانیا نباشد، جایی که ضعف دفاعی سوئیس مشهود بود.

عملکرد درخشان ژاکا در فاز دفاعی سبب شد تا امسال گماه زنی هایی مبنی بر انتقال او به آ اس رم در و جمع شاگردان آقای خاص در میان باشد. انتقالی که نهایتا عملی نشد.

بیشتر بخوانید: بهترین مهاجم نوک های تاریخ فوتبال ؛ لیستی از ابر قهرمانان دنیای واقعی

دکلان رایس / وستهم

بهترین هافبک های لیگ جزیره ؛ از بازیساز خلاق سیتی تا دژ دفاعی چلسی!
بهترین هافبک لیگ انگلیس / بهترین هافبک لیگ برتر انگلیس / بهترین هافبک لیگ جزیره / بهترین هافبک های لیگ انگلیس

رایس از آن دسته هافبک هایی است که بازی او کمتر به چشم می آید. این ستاره 22 ساله انگلیسی به طور تخصصی به عنوان هافبک وسط در وستهم بازی می کند. در سالیان اخیر اما همین هافبک سر به زیر و کم سر و صدا از مهمترین عناصر موفقیت وستهم با دیوید مویس بوده است.

رایس را نه در نقش یک هافبک شوتزن و گلزن می بینیم، نه زیاد خبری از پاس گل هست، خلاقیت و توانایی بالای رایس اما که سبب شده او یکی از گرانقیمت ترین بازیکنان جزیره در پست خود باشد، به سرعت و دقت واکنشش در فاز دفاعی، پاس های کلیدی برای طراحی حمله های موفق و البته بازی بدون توپ موثر است که او را به یکی از بهترین هافبک های لیگ جزیره بدل کرده است. کسی که قطعا به زودی به تیمی بزرگتر منتقل می شود و در آینده از او بیشتر خواهیم شنید.

رودری / منچسترسیتی

بهترین هافبک های لیگ جزیره ؛ از بازیساز خلاق سیتی تا دژ دفاعی چلسی!
بهترین هافبک دفاعی لیگ انگلیس / بهترین هافبک لیگ انگلیس / بهترین هافبک لیگ برتر انگلیس / بهترین هافبک لیگ جزیره / بهترین هافبک های لیگ انگلیس

پپ گواردیولا مربی خوبی است و در این تردیدی نیست، اما اگر مهره گرانقیمت و موثر نداشته باشد، تمام تاکتیک هایش بی نتیجه خواهد ماند. رودری یکی از مهمترین مهره های منچسترسیتی پپ در سالیان اخیر است که به تکمیل پازل تاکتیکی پپ کمک شایانی کرده است. تیم پرخرج سیتی در سالیان هدایت توسط گواردیولا نزدیک به یک بیلیون دلار خرید داشته و یکی از مهمترین این خریدها رودری است.

رودری در انتقالی به ارزش 65 میلیون یورو از اتلتیکو مادرید به سیتی منتقل شد. آن هم در شرایطی که تنها یک فصل برای اتلتیکو بازی کرده بود، اما آنقدر در پازل تاکتیکی سیمئونه موثر بود که چشم های تیزبین سرمربی اسپانیایی را به خود جلب کرد و او برای خریدش بیش از 60 میلیون یورو هزینه کرد.

هزینه ای که البته رودری به سرعت ثابت کرد لیاقتش را داشته است. رودری در سیتی به عنوان هافبک دفاعی بازی میکند و در کنار عناصر دفاعی سیتی چون روبن دیاز و لاپورته به خوبی در پوشش دادن ضعف دفاعی سیتی موفق عمل کرده است. نکته عجیب اما، عدم حضور او در فینال لیگ قهرمانان سال 2021 است، جایی که به نظر بسیازی، سیتی دقیقا از نبود او ضربه خورد. هرچه باشد تردیدی نیست که رودری از بهترین هافبک های لیگ جزیره است.

تیاگو آلکانترا / لیورپول

بهترین هافبک های لیگ جزیره ؛ از بازیساز خلاق سیتی تا دژ دفاعی چلسی!
بهترین هافبک تهاجمی لیگ انگلیس / بهترین هافبک لیگ انگلیس / بهترین هافبک لیگ برتر انگلیس / بهترین هافبک لیگ جزیره / بهترین هافبک های لیگ انگلیس

زمانی که این اسپانیایی 29 ساله با اصرار یورگن کلوپ به لیورپول آمد، همه گمان می کردند قرار نیست در ترکیب این تیم موفق باشد. حتی بسیاری از رسانه های انگلیسی کلوپ را به خاطر خرید جدیدش مورد تمسخر قرار دادند، آن هم در شرایطی که رقیب اصلی کلوپ، پپ گواردیولا با خریدهای سرسام آور بازار را به نام خود کرده بود.

اما اندک زمانی برای درک اهمیت حضور تیاگو کافی بود. کسی که گرچه در بایرن چندان دل طرفداران را به دست نیاورده بود، اما در لیورپول به یک عنصر بازی ساز مهم بدل شد. آمارها حکایت از این داشت که در حضور تیاگو، این بازیکن قلب تپنده ارسال پاس به نقاط مختلف زمین بوده و کانال های تهاجمی لیورپول را به خوبی سامان داده است. البته این بازیکن سال گذشته و در طوفان مصدومیت های پیاپی بازیکنان لیورپول، درگیر مصدومیت شدیدی شد و هنوز هم موفق به بازگشت به میادین نشده است اما تردیدی نداری که حتی هنگام بازگشت هم یکی از بهترین هافبک های لیگ جزیره خواهد بود.

جورجینیو / چلسی

بهترین هافبک های لیگ جزیره ؛ از بازیساز خلاق سیتی تا دژ دفاعی چلسی!
بهترین هافبک تهاجمی لیگ انگلیس / بهترین هافبک لیگ انگلیس / بهترین هافبک لیگ برتر انگلیس / بهترین هافبک لیگ جزیره / بهترین هافبک های لیگ انگلیس

ال پروفسور نقشی انکار ناپذیر در موفقیت های سالیان اخیر چلسی داشته است. این بازیکن که حالا 29 ساله است، بعد از یک دوره درخشان حضور در ناپولی و در شرایطی که بسیاری تیم های بزرگ خواهانش بودند در سال 2018 به چلسی آمد. در دوران هدایت کونته، ساری، لمپارد و حالا توخل؛ او عضو جدایی ناپذیر و موثر خط هافبک چلسی بوده و از سوی دیگر در عرصه ملی نیز از مهمترین پایه های تیم مانچینی در یورو 2020 بود.

البته جورجینو شاید واقعا شانس آورد که به لطف دو رگه بودن امکان دریافت تابعیت ایتالیایی و بازی برای تیم ملی این کشور را پیدا کرد. در غیر اینصورت یحتمل مانند بسیاری از ستاره های سالیان اخیر در ترکیب تیم ملی برزیل از بین می رفت.

از خصال مهم او که کمتر هافبکی به آن معروف است، پنالتی زن بودنش است طوری که در تمام باشگاه ها و حتی تیم ملی او پنالتی زن اول است. از سویی فکر خلاق او و پاس های موثرش در کسری از ثانیه می تواند جریان بازی را عوض کند. همه این ها جورجینیو را به یکی از بهترین هافبک های لیگ جزیره بدل کرده است.

برونو فرناندز / منچستریونایتد

بهترین هافبک های لیگ جزیره ؛ از بازیساز خلاق سیتی تا دژ دفاعی چلسی!
بهترین هافبک لیگ انگلیس / بهترین هافبک لیگ برتر انگلیس / بهترین هافبک لیگ جزیره / بهترین هافبک های لیگ انگلیس

ستاره سابق اسپورتینگ، آنقدر در ترکیب این تیم درخشید که اقای خاص خواهان جذب او توسط منچستریونایتد شد. البته که حضور فرناندز در منچستریونایتد وصالی به دوران اقای خاص نداشت، اما فرناندز از همان بازی های اول حضور در ترکیب منچستریونایتد، خون تازه ای به رگ های خشکیده شیاطین سرخ وارد کرد و در درازمدت به یکی از بهترین هافبک های لیگ جزیره بدل شد.

از همان بازی های اول پنالتی زن اول تیم شد و بعضا با زدن دو یا سه گل در یک بازی، رشفورد و مارسیال را شرمنده می کرد! فرناندز از زمان حضور در منچستر بدون اعراق موثرترین مهره این تیم بوده و شاید حتی حضور او زمینه ساز درخشش امثال پوگبا شده است. از سویی اضافه شدن هموطنش کریس رونالدو به منچستریونایتد نوید روزهای زیبایی برای اولترافورد است.

پیر امیل هویبرگ / تاتنهام

بهترین هافبک های لیگ جزیره ؛ از بازیساز خلاق سیتی تا دژ دفاعی چلسی!
بهترین هافبک دفاعی لیگ انگلیس / بهترین هافبک لیگ انگلیس / بهترین هافبک لیگ برتر انگلیس / بهترین هافبک لیگ جزیره / بهترین هافبک های لیگ انگلیس

یک خرید خاص دیگر از آقای خاص! مانند قضیه دروگبا آقای خاص برای خرید این دانمارکی آن زمان 25 ساله از ساوتهمپون تنها 15 میلیون یورو هزینه کرد! آن هم در شرایطی که رقبا برای خرید یک مدافع نزدیک به 60 میلیون یورو خرج کرده بودند!

هویبرگ سابقه بازی در شالکه 04، بایرن مونیخ و البته آگزبورگ را در کارنامه داشت و چون هیچگاه موفق نبود به تیم معمولی ساوتهمپتون منتقل شد و حتی به تیم ملی دانمارک دعوت نمی شد.

اما هویبرگ کلید تفکرات دفاعی مورینیو در تاتنهام بود، جایی که حضورش در کنار آلدروایلد و اریک دایر، دژ مستحکم دفاعی تاتنهام را سر و شکل داد. هویبرگ در تاتنهام به هافبکی قدرتمند و جنگجو بدل شد که گه گاه میل تهاجمی خود را نیز از پشت محوطه جریمه با شوت های سرکش یا سر زنی در زمان ارسال ها امتحان می کرد. او در 64 بازی برای تاتنهام حتی 5 گل به ثمر رساند و به تیم ملی دعوت شد.

این یورو 2020 بود که هویبرگ نقش موثر خود را به دنیا نشان داد و در ترکیب دانمارک شگفتی های بزرگی در یورو 2020 رقم زد و حتی عاملی شد در صعود این تیم به نیمه نهایی. هویبرگ بدون تردید یکی از مهمترین و بهترین هافبک های لیگ جزیره است.

بیشتر بخوانید: بهترین مهاجم جهان 2021؛ از بزرگان قدیمی تا جوان های آینده دار

کوین دیبروین / منچسترسیتی

بهترین هافبک های لیگ جزیره ؛ از بازیساز خلاق سیتی تا دژ دفاعی چلسی!
بهترین هافبک تهاجمی لیگ انگلیس / بهترین هافبک لیگ انگلیس / بهترین هافبک لیگ برتر انگلیس / بهترین هافبک لیگ جزیره / بهترین هافبک های لیگ انگلیس

تریدی در این نیست که اگر دیبروین را از منچسترسیتی سالیان اخیر کم کنیم، نیمی از نتایج خوب تیم گواردیولا از دست می رود. اگر دیبروین نبود نه سیتی در کسب متوالی عناوین قهرمانی در جزیره موفق می بود و نه حتی می توانست به نیمه نهایی لیگ قهرمانان امید داشته باشد، چه برسد به فینال!

دیبروین برجسته ترین و مهمترین عنصر خط میانی سیتی و البته تیم ملی بلژیک در سالیان اخیر بوده و هست. از ارسال پای های بلند و تعویض منطقه بازی به بهترین شکل ممکن، تا پاس تو عمق های هیجان انگیزی که قفل دفاعی هر تیمی را می شکند. از کاشته زنی با بالاترین مهارت تا شوت های سرکش و دقیقی که هر دروازه بانی را تسلیم می کند! دیبرون دقیقا همان ربات فوتبالیستی است که گواردیولا در آرزوی آن بود. حتی شاید بهتر از ژاوی و اینیستا! اما آیا او بهترین هافبک لیگ انگلیس است؟ این تا حدی به سلیقه من و شما برمی گردد، اما من قصد داریم بهترین هافبک لیگ انگلیس را به شخص دیگری اختصاص دهم!

انگولو کانته / چلسی

بهترین هافبک های لیگ جزیره ؛ از بازیساز خلاق سیتی تا دژ دفاعی چلسی!
بهترین هافبک دفاعی لیگ انگلیس / بهترین هافبک لیگ انگلیس / بهترین هافبک لیگ برتر انگلیس / بهترین هافبک لیگ جزیره / بهترین هافبک های لیگ انگلیس

برای من تنها عملکرد موثر کانته در پوشش موثر ضعف های دفاعی لسترسیتی کلودیو رانیری که قهرمان جزیره شد، برای اینکه او را بهترین هافبک لیگ انگلیس لقب دهم کفایت می کند. اما اگر شما هنوز راضی نشده اید، فقط کافیست به سرنوشت لستر بدون کانته، یا عملکرد چلسی و تیم ملی فرانسه در فاز دفاعی بدون کانته بنگرید. در همین دو بازی آخری که چلسی کمی آسیب پذیر نشان داده، به خصوص بازی مقابل یوونتوس بحران زده آلگری در لیگ قهرمانان، اهمیت حضور کانته به طرز ملموسی حس شده است.

یک ویژگی عجیب کانته، خستگی ناپذیر بودن اوست. از طرفی کمتر به یاد داریم دچار مصدومیت های شدید شده باشد به حدی که از ترکیب تیم دور شود. او نشان داده می تواند 90 و در صورت لزوم 120 دقیقه کامل بدود و هر جای زمین برای جمع کردن هر توپی که تهدیدی برای دروازه است حضور داشته باشد. همین حالا که به بازی با یوونتوس نرسید هم علت ابتلا به کرونا ذکر شده است. در غیر اینصورت کانته هر بازی برای 90 دقیقه تمام حضور دارد و این یک ویژگی مهم برای مربیان است.

کانته جواهر سیاه تیم ملی فرانسه نیز هست، جایی که بود و نبودش به خوبی تاثیر گذار است و البته اگر شاید سرمربی تیم کسی جز دشان بود، فاجعه یورو 2020 نیز رقم نمی خورد. کانته بی تردید صدرنشین فهرست بهترین هافبک های لیگ جزیره است.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره‌ی بهترین هافبک های لیگ جزیره چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با اسپورتیم در میان بگذارید.

One thought on “بهترین هافبک های لیگ جزیره ؛ از بازیساز خلاق سیتی تا دژ دفاعی چلسی!

 1. کالوین فیلیپس رفت خونه‌اش؟
  حداقل باید جز ۳ نفر برتر باشه.
  فیلیپس آندریته خالصه!
  همه چیزش از رایس بهتره!
  بنظرم برید مهارت هاشو تو اینترنت ببینید.
  شاید در حال حاضر جز ۳ نفر برتر جهان باشه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *