بیوگرافی الیور کان ؛ یک تایتان با قلبی بزرگ و افتخاراتی بزرگ‌تر

بیوگرافی الیور کان پر است از افتخارات، لحظات دراماتیک، شادی ها و غم های بزرگ، با اسپورتیم همراه شوید با معرفی بیوگرافی الیورکان این تایتان ژرمن‌ها

الیور کان برای طرفداران فوتبال آلمان یک نام فراموش نشدنی است. او کسی بود که سبک دروازه بانی در جهان را تغیبر داد. تا پیش از الیور کان معمولا دروازه بان ها در موقعیت های تک به تک هرگز به سمت مهاجم هجوم نمی برند اما اولیور کان معروف بود به ببری که به دنبال شکار مهاجمین است. زندگینامه اولیور کان پر از حوادث فوتبالی و شخصی متعدد است. حتی افتخارات الیور کان نیز بسیار متوع و مختلف است. در این مقاله می کوشیم شما را با تمامی جزییات بیوگرافی اولیور کان آشنا کنیم تا شما با این پادشاه فوتبال آلمان به طور کامل آشنا شوید.

بیوگرافی الیور کان : دوران کودکی

بیوگرافی الیور کان ؛ یک تایتان با قلبی بزرگ و افتخاراتی بزرگ‌تر

در بیوگرافی الیور کان می خوانیم که او در سال 1969 در شهر کارلسروهه به دنیا آمد. الیور کان از سن 7 سالگی به فوتبال روی آورد و از همان ابتدا در باشگاه فوتبال کارلسروهه و در تیم نوجوانان مشغول به فعالیت شد. اما جالب است بدانید که در بیوگرافی الیور کان آمده که او هرگز به صورت جدی به دنبال فوتبالیست شدن نبوده و برای او در ابتدا فوتبال تنها یک تفریح بوده است.

شاید این بخش جدایی ناپذیر از زندگینامه اولیور کان باشد بخشی که همواره باعث می شد او بتواند به امکان  جدایی از فوتبال فکر کند و بنابراین در زمین بسیار یاغی تر از هم نسلان خودش به نمایش بپردازد. اما مهمترین نکته در بیوگرافی الیور کان تمرین کردن او از 5 تا 38 سالگی زیر نظر افسانه دروازه بانی فوتبال جهان یعنی سپ مایر است.

کشف استعداد

حتما شما هم وینفرد شفر سرمربی چند سال پیش تیم استقلال را به یاد دارید، شاید به نظر عجیب برسد اما اگر شفر نبود دنیای فوتبال هرگز الیور کان را نمی شناخت. بله کسی که استعداد اولیور کان را کشف می کند کسی نیست جز وینفرد شفر آن هم در تیم کارلسروهه. از اولین افتخارات الیور کان حضور در نیمه نهایی جام یوفا با تیم کارلسروهه بود به سرمربی گری وینفرد شفر، تجربه ای که بعدها در یک کتاب که به عنوان زندگینامه اولیورکان منتشر شد از قول او شیرین تر از قهرمانی های او با بایرن یاد شد.

بیشتر بخوانید: بیوگرافی فرانس بکن بایر

انتقال پر سر و صدا به بایرن

بیوگرافی الیور کان ؛ یک تایتان با قلبی بزرگ و افتخاراتی بزرگ‌تر

از مهمترین نکات در بیوگرافی الیور کان انتقال او به بایرن مونیخ است. در آغاز فصل ۹۵–۱۹۹۴ با پیشنهاد باشگاه بایرن مونیخ مواجه شد. او با مبلغ پنج میلیون مارک بی درنگ از باشگاه کارلسروهه که از دوران کودکی در آن عضویت داشت به سمت مونیخ حرکت کرد و به قرمزهای باواریا پیوست. این مبلغ تا آن زمان در بوندسلیگا برای هیچ دروازه‌بانی پرداخت نشده بود و تا سالها رکورد نقل و انتقال در لیگ آلمان را به خود اختصاص داد. این مساله یکی از افتخارات الیورکان محسوب می شود.

تیم ملی

الیور کان برای رسیدن به پیراهن تیم ملی بسیار سختی کشید و بسیار صبر کرد. البته این عجیب نیست چرا که همواره ژرمن ها در سطح ملی دارای دروازه بان هایی بسیار قدرتمند و بزرگ بوده اند. الیورکان در نهایت برای حضور در رقابتهای جام جهانی 1994 آمریکا به تیم ملی آلمان دعوت شد؛ ولی در تیم ملی دروازه‌بان سوم بود و سنگربان اول آلمان‌ها در آن سالها بدو ایگنر بود و کان هرگز نتوانست در جام جهانی ۱۹۹۴ آمریکا به میدان برود.

حتی چهار سال بعد یعنی در سال 1998 نیز الیور کان باز هم نیمکت نشین بود این بار او دروازه بان دوم بود و نیمکت نشین آندریاس کوپکه او در این جام جهانی هم به میدان نرفت. اما در سال 2002 بود که الیور کان یک تنه آلمان را تا فینال برد و آن اتفاق تلخ رخ داد. او در مصاحبه ای گفته بود : پوشیدن پیراهن تیم ملی آلمان را جزو بزرگترین افتخارات الیور کان است.

ماجرای جام جهانی 2002

بیوگرافی الیور کان ؛ یک تایتان با قلبی بزرگ و افتخاراتی بزرگ‌تر

آلمان سال 2002 یک تیم کاملا نا امید بود حتی خوش بین ترین هوادار فوتبال آلمان هم به این تیم امیدی نداشت. حتی بعضی کارشناسان احتمال می دادند که آلمان در دور گروهی رقابت ها حذف شود. اما الیور کان که هشت سال برای رسیدن به پیراهن تیم ملی صبر کرده بود رویایی دیگر در سر داشت. اولیور کان آن سال با نمایشی خیره کننده آلمان را تا فینال مسابقات برد اما در نیمه نهایی بود که از ناحیه تاندون دست چپ دچار آسیب دیدگی شد.

در بازی فینال او با دستی مصدوم در دروازه قرار گرفت در حالی که انگشت شستش به هیچ وجه جمع نمی شد. و دقیقا بر روی گل اول همین مساله باعث فروریختن دروازه آلمان شد. الیور کان توپ را گرفت اما چون انگشتانش بسته نشد توپ از دستش بیرون جهید و رونالدو توپ را به گل تبدیل کرد. اگرچه او بسیار از آن اتفاق ناراحت شد اما بعدها در نقل قولی گفت:

خوشحالم که در فینال جام جهانی ۲۰۰۲ آن اشتباه را انجام دادم در غیر این صورت زندگیم تباه شده بود.

او اعلام کرد تا قبل از این اشتباه تمرینات مکرر جسمی و ذهنی انجام می‌داده که بسیاری از آنها بی‌دلیل و اضافی بوده‌اند. او در ادامه خاطرنشان کرد اگر من آن اشتباه را انجام نمی‌دادم پس به من ثابت می‌شد که کارهایم صحیح هستند و من به آنها ادامه می‌دادم و چیزهای دیگری که در دنیا وجود داشت را فراموش می‌کردم.

بیشتر بخوانید: بیوگرافی پپ گواردیولا ؛ نابغه یا یک ولخرج تمام عیار؟

قهرمانی اروپا با بایرن مونیخ

بیوگرافی الیور کان ؛ یک تایتان با قلبی بزرگ و افتخاراتی بزرگ‌تر

از نکات تراژیک در بیوگرافی الیورکان فینال جام باشگاه های اروپا با بایرن مونیخ است روزی که انها در برابر منچستر تن به شکستی عجیب دادند. خیلی ها  از  این شکست به عنوان تلخ ترین شکست زندگینامه اولیور کان یاد می کنند. بایرنی ها تا دقیقه نود یک بر صفر از حریف خود پیش بودند اما در دقیقه نود گل مساوی را دریافت کردند و بعد هم در وقت های اضافه دو گل دیگر و قهرمانی را از دست دادند الیور کان در مورد این شکست گفت : شوک آن شب در بارسلون را تا مدت‌ها نتوانستم فراموش کنم.

اما بایرن بعد از آن در سال ۲۰۰۱ توانست به لطف الیور کان بار دیگر در بازی نهایی حضور یافت و این بار در ضربات پنالتی بر «والنسیا» غلبه و جام قهرمانی را تصاحب کند. کان با دفع سه پنالتی، ستاره آن مسابقه لقب گرفت. بنابراین قهرمانی در اروپا نیز از افتخارات الیور کان محسوب می شود.

خداحافظی با شکوه

الیور کان در ماه اکتبر سال 2008 رسماً با انجام بازی خداحافظی کناره‌گیری خود را از فوتبال اعلام کرد. در این بازی تمامی بازی کنان سابق تیم بایرن‌مونیخ و تیم ملی آلمان حضور داشتند و تماشاگران زیادی نیز به الیانس ارنای شهر مونیخ آمده و الیور کان دروازه‌بان اسطوره‌ای این تیم را تشویق کردند.

شاید در هیچ بیوگرافی به اندازه بیوگرافی الیور کان لحظات عجیب و خاص وجود نداشته باشد به طور مثال کان در روز سوم مارس ۲۰۰۱ در بازی نهایی با هانزاروستوک در حالی که بایرن۲–۳ از حریف خود عقب بود به خط حمله تیمش اضافه شد و روی ضربه ارسالی کرنر با مشت توپ را وارد دروازهٔ هانزا کرد ولی داور کارت زرد دوم را به وی نشان داد و کان گریه کنان زمین را ترک کرد.

بیوگرافی الیور کان ؛ یک تایتان با قلبی بزرگ و افتخاراتی بزرگ‌تر

یا به طور مثال اتفاقی که باستین شوان اشتایگر تعریف می کند او می گوید تا سه سال نخست در رختکن من حوله نداشتم و اولی دو حوله داشت یک روز اولی حوله ای را به سمت من پرتاب کرد و گفت این حوله تو است بچه جان از این به بعد می توانی از آن استفاده کنی!

در یکی از فصول نا موفق بایرن یکی از خبرنگاران حاضر در کنفرانس از الیور کان در مورد احساسش نسبت به کمبودهای موجود در بایرن سؤال می‌کنه که کان در جواب به او می‌گوید: توپها! توپها! ما به توپها نیاز داریم، اگه منظورم رو می‌فهمی؟

کان در دوران بازیگری فرد خوش‌اخلاقی نبود و به‌طور مداوم با بازیکنان حریف و خودی درگیری لفظی و فیزیکی داشت که همین خصوصیت، او را از بقیه دروازه‌بانان دنیا متمایز می‌کرد.

نقل قول های افراد مشهور در مورد زندگینامه اولیور کان

ژوزه مورینیو سرمربی مطرح و موفق پرتغالی در شبکه اسکای بعد از خداحافظی اولی کان برای او بهترین هارا آرزو کرد و گفت که دیگر فوتبال جهان همچون الیورکان نخواهد دید.

رونالدو مهاجم سابق تیم ملی برزیل دربارهٔ او گفته:

وقتی در مقابل او قرار می‌گیرم نصف توانم را از دست می‌دهم.

بکن بائر گفته است بعد از اولی هرگز دوروازه بانی همچون او نخواهد آمد.

بیشتر اویتالایف بخوانید: بیوگرافی الناز رکابی ؛ نخستین مدال آور تاریخ سنگنوردی ایران

عقاب آسیا و تایتان در یک قاب

بیوگرافی الیور کان ؛ یک تایتان با قلبی بزرگ و افتخاراتی بزرگ‌تر

بازی خداحافظی احمدرضا عابدزاده را به یاد دارید روزی که پرسپولیس در برابر بایرن قرار گرفت. خوش بین ترین هوادار فوتبال هم فکر نمی کرد اولیور کان مغرور برای بدرقه عقاب آسیا از آن سر تا این سر زمین را بدود اما او در حالی که ورزشگاه یکصدا فریاد میزد : اولی! اولی! آمد عقاب را در آغوش کشید و او را بدرقه کرد. این قاب شاید جذاب ترین قاب در زندگینامه الیور کان و در بیوگرافی الیور کان برای ما ایرانی ها باشد.

افتخارات الیور کان به صورت شخصی

 • بهترین بازیکن زمین برای عملکرد فوق‌العاده در دیدار فینال لیگ قهرمانان اروپا، ۲۰۰۱
 • بهترین دروازه‌بان جهان فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال -اول: ۱۹۹۹، ۲۰۰۱، ۲۰۰۲
 • بهترین دروازه‌بان جهان فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال – دوم: ۲۰۰۰
 • بهترین دروازه‌بان جهان فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال – سوم: ۲۰۰۳
 • بهترین دروازه‌بان جهان فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال – چهارم: ۲۰۰۴
 • بهترین دروازه‌بان اروپا: ۱۹۹۹، ۲۰۰۰، ۲۰۰۱، ۲۰۰۲
 • مرد سال فوتبال آلمان: ۲۰۰۰، ۲۰۰۱
 • مرد سال فوتبال جهان: دوم، ۲۰۰۲
 • بوندسلیگا بهترین دروازه‌بان: ۱۹۹۴، ۱۹۹۷، ۱۹۹۸، ۱۹۹۹، ۲۰۰۱
 • توپ طلای جام جهانی:۲۰۰۲ ۲۰۰۲
 • بهترین دروازه‌بان جام جهانی: ۲۰۰۲
 • جایزه بازی جوانمردانه یوفا: ۲۰۰۱
 • جایز ورزشی نشریه بیلد: ۲۰۰۶

بیشتر بخوانید: نمودار مرحله حذفی جام جهانی فوتسال ؛ باخت به آرژانتین حکمتی داشت!

افتخارات باشگاهی

 • بوندس لیگا: ۱۹۹۷، ۱۹۹۹، ۲۰۰۰، ۲۰۰۱، ۲۰۰۳، ۲۰۰۵، ۲۰۰۶، ۲۰۰۸
 • جام حذفی فوتبال آلمان: ۱۹۹۸، ۲۰۰۰، ۲۰۰۳، ۲۰۰۵، ۲۰۰۶، ۲۰۰۸
 • لیگا پوکال: ۱۹۹۷، ۱۹۹۸، ۱۹۹۹، ۲۰۰۰، ۲۰۰۴، ۲۰۰۷
 • جام یوفا: ۱۹۹۶
 • لیگ قهرمانان اروپا: ۲۰۰۱
 • جام بین قاره‌ای: ۲۰۰۱
 • همراه تیم ملی آلمان
 • قهرمانی در جام ملت‌های اروپا: ۱۹۹۶
 • جام جهانی فوتبال دوم: ۲۰۰۲
 • سوم جام جهانی: ۲۰۰۶

بیوگرافی الیور کان در زندگی شخصی موفق نبوده است او دو بار ازدواج کرده و در ازدواج اول خشونت های بسیاری را به همسر خود روا داشته است تا حدی که خودش اعتراف کرده یک بار نزدیک بود همسرم را از پنجره به بیرون پرت کنم. اما در ازدواج دومش بنظر آرامش بیشتری دارد چرا که همچنان این ازدواج پا بر جاست. در ادامه گالری تصاویر الیور کان را ببینید:

بیشتر بخوانید:

نظر شما در خصوص بیوگرافی الیور کان  چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با اسپورتیم در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *