بازیکنان خارجی استقلال در لیگ بیست و یکم ؛‌ خروجی های آبی پوشان کدامند؟

بازیکنان خارجی استقلال در لیگ بیست و یکم و گزینه های مدنظر فرهاد مجیدی برای خروج از فهرست تیم مشخص شده است. در ادامه این نوشتار با ما باشید.

این روزها طرفداران تیم‌ آبی پوش پایتخت بسیار پیگیر وضعیت نقل و انتقالاتی تیم خود هستند و سوالات زیادی درباره آینده باشگاه و بازیکنان آن وجود دارد. با توجه به تغییرات کار مدیریتی باشگاه و آمدن مصطفی آجورلو به استقلال،‌ به نظر بخش عمده ای از مشکلات استقلال در سالیان اخیر مرتفع شده است.

بلافاصله با آمدن آجورلو، قرارداد فرهادی مجیدی که در زمان مدیریت احمد مددی بحث رفتنش از استقلال در میان بود، به مدت 3 سال تمدید شد و رشید مظاهری که از هواداران استقلال خداحافظی کرده بود به این تیم بازگشت. شاید اگر آجورلو زودتر می آمد حتی قائدی و فرشید اسماعیلی نیز حفظ می شدند.

بازیکنان خارجی استقلال در لیگ بیست و یکم

بازیکنان خارجی استقلال در لیگ بیست و یکم ؛‌ خروجی های آبی پوشان کدامند؟

علی ایحال آنچه مشخص است اینکه استقلال در مدت اخیر بازیکنان زیادی از دست داده و باید فکری برای جایگزینی ایشان کند. اخیر سرمربی باشگاه استقلال در گفتگویی رسانه ای پرده از اندیشه های نقل و انتقالاتی خود برداشته است. او از بازگشت روزبه چشمی گفته بود که همین دیروز قرارداد رسمی خود با استقلال را امضا کرد تا دوران حضورش در ام صلال قطر به پایان برسد. از سویی او از جذب احتمالی سه بازیکن خارجی گفته و از مدیریت مصطفی آجورلو تمجید کرده است.

مجیدی درباره عملکرد مصطفی اجورلو گفت کاری که باشگاه استقلال در سال های اخیر نتوانسته انجام دهد آقای آجورلو ده روزه انجام داده است. مجیدی ادامه داد:

امروز هم به من خبر دادند که تیم استقلال دارای یک زمین تمرین خیلی خوب شده است که جا دارد از آقای آجورلو تشکر کنم. همچنین واقعا لازم است که از زحمات آقای نصیری یاد کنم که به صورت شبانه‌روزی پیگیر کارهای تیم هستند. نکته بعدی اینکه می‌خواهم از بازیکنانم بابت اخلاق و شرافت‌شان در ماه‌های گذشته تشکر کنم. آن‌ها سختی‌های زیادی را تحمل کردند ولی با تمام وجود در خدمت تیم بودند. ما در طول نیم فصل دوم فصل گذشته از زمین تمرین خوب محروم بودیم و البته دریافتی خاصی هم نداشتیم ولی بازیکنان با تمام وجود برای استقلال جنگیدند و این برای من خیلی قابل ارزش است.

مجیدی با تشکر از تلاش های فرشید اسماعیلی،‌ محمد نادری و مسعود ریگی برای آن ها و همه بازیکنانی که از استقلال جدا شدند آرزوی موفقیت کرد. بخش جذاب مصاحبه فرهاد مجیدی مربوط به وعده او برای جذب بازیکنان خارجی است. او درباره نقل و انتقالات استقلال گفت:

ما سه بازیکن خارجی جذب می‌کنیم. به احتمال زیاد دو بازیکن خارجی در این هفته به تیم اضافه می‌شوند. سعی کردم بازیکنانی‌ را انتخاب کنم که در شرایط مسابقه قرار داشته باشند. این دو بازیکن خارجی که به زودی به جمع ما اضافه می‌شوند، هر دو در شرایط مسابقه قرار دارند. روزبه چشمی هم در حال مذاکره نهایی با باشگاه است و احتمالا به جمع ما اضافه خواهد شد.

بیشتر بخوانید: بیوگرافی پپ گواردیولا ؛ نابغه یا یک ولخرج تمام عیار؟

بازیکنان خارجی استقلال در لیگ بیستم کیستند؟

بازیکنان خارجی استقلال در لیگ بیست و یکم ؛‌ خروجی های آبی پوشان کدامند؟
بازیکنان خارجی استقلال

اما اشاره مجیدی به بازیکنان خارجی استقلال در این فصل برای بسیاری از طرفداران استثلال سوال برانگیز شده است. به واقع بازیکنان خارجی استقلال که مجیدی گفته قصد جذب آن ها را دارد چه گزینه هایی هستند؟‌ به نظر می رسد این سه بازیکن عبارتند از:

کریستوفر ویدا (Kristopher Vida)‌ : وینگر تیم پیاست گلیویز Piast Gliwice لهستان که در ۸ بازی فصل‌جدید لهستان ۳ گل زده و یک پاس گل در کارنامه دارد. این بازیکن سابقه بازی در دی استرادا اسلواکی، گرافشاپ و تیم زیر ۲۳ ساله‌های توئنته هلند را دارد.

نوربرت بالوق (Norbert Balogh) : مهاجم تیم هونود مجارستان که قد ۱۹۷ سانتی متری دارد و سابقه بازی در تیم هال سیتی انگلیس و پالرمو ایتالیا و آپوئل قبرس را دارد. ممکن است به دلیل دو فصل حضور در سری آ این بازیکن مدنظر پین مربی استقلال باشد.

مارکو فوتاکس (Marko Futacs)‌ : مهاجم مورد علاقه برانکو که مربی کروات موفق به راضی کردن وی جهت حضور در ایران نشد نیز در این لیست است. فوتاکس بازیکن آزاد است و سابقه بازی در هایدوک اشپلیت کرواسی، پورتسموث و بلکپول و لسترسیتی و تیم دوم وردربرمن را در کارنامه دارد و قد ۱۹۶ سانتی متری دارد.

طبیعتا جذب همه این بازیکنان ایده آل ترین گزینه برای هواداران و البته سرمربی استقلال است که با از دست دادن مهدی قائدی و تنی چند از ستارگان فصل پیش به طرز چشمگیری ضعیف شده است. اما استقلال در نقل و انتقالات داخلی هم خوب عمل کرده است.

بیشتر بخوانید: بهترین دروازه بان های تاریخ فوتبال ؛ از فن در سار تا افسانه ای به نام لو یاشین

عملکرد استقلال در نقل و انتقالات

بازیکنان خارجی استقلال در لیگ بیست و یکم ؛‌ خروجی های آبی پوشان کدامند؟
بازیکنان خارجی استقلال در لیگ بیست و یکم

با پویستن روزبه چشمی به استقلال که حالا به دوران حضور خود در لیگ ستارگان قطر پایان داده است،‌ حداقل جای امیدواری برای هوادارن و مربی استقلال وجود دادر که فاز دفاعی ضعیف و آسیب پذیر استقلال ترمیم شود.

مطابق قوانین لیگ برتر ایران هر تیمی قادر به جذب 20 بازیکن بزرگسال است. ضمن اینکه هر تیم 4 سهمیه بازیکن زیر 25 سال دارد که به شرطی که این بازیکنان قبل از محدود 23 تا 25 سالگی عضو همان تیم بوده باشند. متین کریم زاده بهترین نمونه است. او متولد تیر 1377 است و حالا 23 سال و 3 ماه سن دارد در نتیجه از فهرست زیر 23 ساله ها خارج می شود.

اما از آنجایی که ملاک سازمان لیگ برای سهمیه های زیر 23 سال متولدین 11 دی 1377 تا 11 دی 1379 است، در نتیجه این بازیکن از فهرست سهمیه زیر 23 سال خارج شده و چون فصل قبل در استقلال عضویت داشته، در نهایت می تواند جزو سهمیه زیر 25 سال نامش ثبت شود و جایی را در بین بازیکنان بزرگسال پر نمی کند.

در حال حاضر فهرست 19 بازیکن استقلال در لیست بزرگسالان عبارت است از:

سیدحسین حسینی، رشید مظاهری، محمدحسین مرادمند، سیاوش یزدانی، محمد دانشگر، عارف آقاسی، مهدی مهدی پور، احمد موسوی، وریا غفوری، بابک مرادی، روزبه چشمی، آرمان رمضانی، سعید مهری، امیرارسلان مطهری، آرش رضاوند، زبیر نیک نفس، امین قاسمی نژاد، ابوالفضل جلالی و جعفر سلمانی

بیشتر بخوانید: اتحادیه ملی بسکتبال یا NBA چیست؟

در نتیجه در حال حاضر استقلال تنها یک جای خالی دارد. ابوالفضل جلالی متولد 5 تیر 1377 است و او نیز مانند کریم زاده است. اما از آنجا که برخلاف کریم زاده فصل قبل با آبی ها قرداد نداشته است نمی تواند جزو سهمیه زیر 25 سال باشد و نامش در لیست بزرگسالان محسوب می شود. محمدرضا آزادی وضعیت بهتری نسبت به جلالی دارد. او متولد شهریور 1378 است و نامش در سهمیه زیر 23 سال درج می شود.

در این میان سینا خادمپور وضعیت جالبی دارد. او متولد 20 دی 1375 است و برای سازمان لیگ، متولدین 11 دی 1375 مبدا فهرست زیر 25 ساله هاست. در نتیجه او بخاطر اینکه 9 روز دیرتر به دنیا آمده، مشکلی بابت حضور در لیست زیر 25 ساله ها ندارد و سهمیه بزرگسالان را پر نمی کند. رضا آذری و عارف غلامی نیز در لیست زیر 25 ساله ها هستند. سبحان خاقانی به همراه علیرضا رضایی و امیرحسین حسین زاده نیز سهمیه زیر 23 سال بوده و فردین رابط در کنار سینا سعیدی فر و امیرعلی صادقی بازیکنان سهمیه زیر 21 سال به حساب می آیند.

خب با این شرایط جذب بازیکنان خارجی استقلال که مد نظر مجیدی هستند نیاز به تعدیل لیست بزرگسالان و باز کردن جای خالی دارد. مجیدی پیش از این گفته بود که از 3 گزینه مدنظر بازیکنان خارجی استقلال دو تن به تهران آمد و پیگیر مذاکرات خود هستند.

بازیکنان خارجی استقلال در لیگ بیست و یکم ؛‌ خروجی های آبی پوشان کدامند؟

در حال حاضر آبی ها تنها یک جای خالی برای این بازیکنان خارجی دارند و به ازای جذب هر بازیکن جدید دیگر، باید شاهد جدایی یکی از 19 بازیکن بزرگسال آبی ها باشیم مگر اینکه بازیکنان خارجی جذب شده، زیر 23 سال باشند.

احتمالا یکی از جدایی ها از خط هافبک استقلال خواهد بود و آن هم یک هافبک دفاعی. با توجه به بازگشت روزبه چشمی و حضور آرش رضاوند،‌ زبیر نیک نفس و مهدی مهدی پور احتمالا یک بازیکن از جمع استقلال با جذب هافبک خارجی جدا خواهد شد.

اما اگر آبی ها هر سه خرید خود را قطعی کنند،‌ یک نفر دیگر هم جدا می شود. اما حدس زدن اینکه این جدایی کیست یا چه کسی می تواند باشد کار سختی است،‌چراکه همه بازیکنان لیست اصلی استقلال در حال حاضر مورد استفاده فرهاد مجیدی هستند و مجیدی به تناوب از آن ها استفاده کرده است.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره بازیکنان خارجی استقلال چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با اسپورتیم در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.